1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tophane’de geleneksel Cumartesi sahuru
Tophane’de geleneksel Cumartesi sahuru

Tophane’de geleneksel Cumartesi sahuru

Kabadayılarıyla ünlü tarihi semt Tophane’de geleneksel hale gelen Cumartesi sahurları 5.yılında da aynı coşku ve heyecanla devam ediyor.

A+A-

Bundan 5 sene önce küçük bir arkadaş grubu tarafından Cumartesi gecesi başlatılan sahur programı tarihi semtte geleneksel sahur programına dönüştü. 5 yıldır gerçekleştirilmekte olan Cumartesi Sahurlarının bu yılki ilk programı 6 Ağustos Cumartesi gecesi yapıldı.

TARİHİ SEMTTE SİİRT VE BİTLİSLİLER NÜFUSUN ÇOĞUNLUĞUNU OLUŞTURUYOR

Saat 03.00’de Tophane parkındaki top sahasının kenarında ağaçların altında, Karabaş camisinin hemen yanı başında dizilen küçük masalar ve taburelerle kurulan sofra samimi bir ortamda yerini buluyor. Sofra imece usulüyle kuruluyor. Sahura katılacak olanlara önceden getirebileceği malzemeler tebliğ ediliyor. Kimisi elinde pideyle, kimisi peyniriyle, kimisi meşrubatıyla sofrayı zenginleştiriyor. Ortalama 70-80 kişinin sahurunu yaptığı program sonunda ikram edilen çaylarla imsak vakti girene kadar dost sohbetleri sürüyor.

TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞACAK

Kabadayılarıyla ünlü ve Fatih Sultan Mehmed’in gemileri Haliç’e indirmek için karadan yürüttüğü güzergâhın içinde bulunan Tophane’de 5 yıldır uygulanmakta olan geleneksel Cumartesi sahur programları, edinilen bilgilere göre İstanbul’un çeşitli ilçe veya semtlerinde de uygulanmaya başlanmış. Tophane’deki sahur programına semt dışından tevafuk eseri katılmış olan veya dostları vasıtasıyla haberdar olan başka semtlerdeki insanlar tarafından oldukça başarılı ve hoş karşılanmasıyla Tophane’nin başlatmış olduğu sahur programı farklı muhitlerde de gelenek haline geliyor.

Türkiye’nin alışık olduğu sokaklarda düzenlenen iftar programlarının dışında farklı bir gelenek olarak karşımıza çıkan Tophane’deki geleneksel Cumartesi sahur programlarının ilerleyen yıllarda Türkiye genelinde de yaygınlaşacağı ön görülüyor.

Bu haber toplam 2538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!