1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tophane Röportajları
Tophane Röportajları

Tophane Röportajları

İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'ndeki tarihi semtlerden Tophane'de yaşayan Siirtliler ile ilgili röportajlar

A+A-
Siirt Haberleri'nin özel araştırma dosyasında Beyoğlu'nun tarihi semtlerinden Tophane'deki Siirtlilerle ilgili röportajları keyifle okuyacaksınız.
 

mustafa-yalcin.jpg

Mustafa Yalçın
Erzurum’lu. Tophane Tayfun Spor Kulübü Başkanı. Siirtlilerin damadı
 
 
Canlar can. Misafirperverlikleri görülmeye değer.  Tophane’deki Siirtlilerin gençleri toplumsal olaylara duyarlı, mahalle kültürüne uyumlu, kendi içinde birlik beraberlik, yardımlaşma ön planda. Kendi içinde birlik beraberlik derken sadece kendi hemşehrileriyle sınırlı değil Tophane’nin geneliyle ilgili söylüyorum. Bu özellik Tophane’deki herkesi kapsıyor. Büyük-Küçük kavramını bilen ve yaşayan bir kesimden bahsediyoruz Tophane insanında. İnançlı insanlar olarak biliyorum onları. 
 
 
 
 
Nazmi Saçıknazmi-sacik.jpg
Bitlis’li. Siirtlilerin Damadı
 
Tophane’deki en güçlü hemşehrilik Tophaneliliktir. Burada çoğunluk olarak Siirt, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Rize ve Romenler bulunsa da Türkiye’nin farklı bölge ve şehirlerinden aileler ikamet ediyor. Arkadaşlarımın çoğunluğu Siirtlilerdir. Aslen Bitlisliyim fakat bizim kültürlerimiz aynı. Severek arkadaşlık yaptığım insanlardır Siirtliler. Başta da söylediğim gibi biz Tophane’de memleketlerimizle değil Tophanelilik etrafında birlik ve beraberliğimizi kurduk. Siirtlilerden kız aldığım için enişteleri oluyorum. Aynı apartmanlarda komşuluk yapıyoruz, aynı kahvehaneleri paylaşıyoruz. Sevincimiz de üzüntümüz de bir. 
 
 
Remzi Şanlı
Halenzeliler Derneği Başkanı
 
Tophane’de yaklaşık 130 yıllık bir tarihe sahibiz Siirtliler olarak. Birçoğumuzun babası da Tophane’de doğup büyüdü ve kimisi de vefat etti. 2005 yılında burada Halenzeliler remzi-sanli.jpgDerneği’ni kurduk. Şu an için 450 üyemiz bulunuyor. Üyelerimizin aidatlarıyla derneğimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Derneğimiz her ne kadar Halenze ismini taşısa da ortak bir kullanım alanıdır. Siirt’in farklı köylerinden veya farklı vilayetlerden olan Tophanelilere açıktır. Düğünlerde, taziyelerde herkesin rahatlıkla kullanabildiği bir dernektir. Tophane’de güzel bir birlik ve beraberliğimiz var. Her şehirden olan herkesle iyi ilişkilerimiz var. Biz onları, onlar da bizi severler. Siirtliler burada sevilen sayılan insanlar. Tophane’de veya çevresinde Siirtli olduğumuzu gururla söyleyebiliyoruz. Hemşehrilerimizin büyük  çoğunluğunun köyümüzle veya Siirtle bağları kopmamıştır, devam etmektedir. Gidip geliyoruz veya oradan gelen akraba, eş ve dostlarımızı burada ağırlayabiliyoruz. Dernek olarak zaman zaman İstanbul’daki diğer Siirt il, ilçe ve köy dernekleriyle bir araya geliyoruz.
 
 
Eyüp Sultan Güney
Rizeli, Emekli
 
Temel değerlerde, yani örflerimizde, gelenek ve göreneklerimizde genel olarak aynıyız. Farklılıklarımız olsa da temel olarak aynı sayılırız. Tabi her toplumda olduğu gibi eyup-sultan-guney.jpgSiirtlilerde de bazen savrulmalar olabiliyor. Kimse memleketinden çıkıp ta buralara gelirken durumları çok iyi olduğu için gelmedi. Herkes daha iyi bir gelecek için buralara gelip yerleşti. Siirtlileri Tophane’de yetişen biri olarak burada tanıdım. Unutulmayacak dostluklar, ahbaplıklar, komşuluklar yaptık ve halen de yapıyoruz. Buralara yerleştikten sonra ekonomik olarak durumları daha iyi olanlar oldu ve şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki hiçbirisi durumu iyi olduktan sonra özünü unutmadı. Tophane’deki Siirtliler için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aslında sadece Siirtliler için değil Tophane’nin tamamı için bunu söyleyebilirim. Konumuz Siirtliler olduğu için onları bu manada ayrıca takdir etmek gerekiyor. İstanbul gibi büyükşehirlerde insanların toplu halde yaşadığı siteler var. Oralarda komşuluk ilişkileri zayıftır, kimse kimseyi tanımaz. Ama mahalle kültürünün en üst düzeyde yaşandığı Tophane’de komşuluk ilişkileri de üst düzeydedir. Mesela Siirtliler denince İstanbul’da akla Fatih ilçesi geliyor. Oradaki Siirtliler de tıpkı Tophane’dekiler gibimidir bilmiyorum ama Tophane’deki Siirtliler gerçekten takdiri hakediyorlar. Ben Rizeli bir aile reisi olarak Tophane’de hiçbir sıkıntı duymadan ailemi bırakıp herhangi bir yere gidebiliyorum. Siirtliler veya diğer Tophaneliler ailemin birer ferdi gibi olduklarından gözüm arkada kalmıyor.
 
Bu haber toplam 4598 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!