1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tillolu Sultan Memduh Hazretlerini Anma Programı
Tillolu Sultan Memduh Hazretlerini Anma Programı

Tillolu Sultan Memduh Hazretlerini Anma Programı

12 Şubat 2010 Cuma günü İlimiz Siirt’te düzenlenecek olan “Sultan Memduh Hazretlerini Anma” programı için heyecanlı bekleyiş şimdiden başladı bile.

A+A-

Her yıl 24.750 Beyitlik Divanı bulunan Hz.Mevlana’nın anma etkinlikleri düzenleniyor olmasına rağmen tam tamına 47 bin beyitlik divanı bulunan Tillolu Sultan Memduh Hazretlerinin hak ettiği değerde tanıtılamaması şimdiye dek bir eksiklik olarak süre gelmiştir.

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN DESTEĞİYLE BAŞLADI

 

Tillolu Sultan Memduh Hazretlerinin 47 bin beyitlik divanının Türkçeleştirilmeye başlanması ve aslının 7 Osmanlı Fermanı ile birlikte İstanbul’daki tarihi eser hastanesine kaldırılarak tedavilerinin yapılması Başbakan Erdoğan’ın 1990 yılında Siirt Tillo’yu ziyaretinin ardından başlamıştır. Sultan Memduh’un 47 bin beyitlik divanı ve içinde bulunan 7 Osmanlı Fermanı’nın gerek Türkçeleştirilmesi ve gerekse Cuma günü yapılacak olan anma etkinliklerinde Siirt Valisi Necati Şentürk’ün de önemli katkı ve desteğinin bulunduğu öğrenildi.

 

tillolu sultan memduh beyiti

 

Peki bu değerli hazinemiz 47 bin beyitlik divan nasıl meydana geldi?

 

Tillolu Sultan Memduh Hazretleri, divan çalışmasını 6 senelik hal aleminde olduğu vakitlerde söylemeye başlamış ve katibi Yusuf Bülbül tarafından yazılarak kaleme alınmıştır. 4 senede yazımı biten 47 bin beyitin asıl nüshası bugüne kadar Tillo’da özel bir alanda muhafaza edilmiştir. Divan aynı zamanda Osmanlı Padişahlarının, İsmail Fakirullah Hazretleri zamanında 7 adet fermanı da kapsamaktadır. Osmanlı Padişahlarının göndermiş olduğu 7 fermanda Tillo’da irşad makamında bulunanların, irşad hizmetlerinin devam etmesiyle ilgili övgüler ve methiyelerden oluşmaktadır.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Cuma günkü yapılacak olan anma ve tanıtım etkinlikleri için heyecanlı bekleyiş başladı

 

Cuma günü düzenlenecek olan etkinlikte bilim dünyasının da oldukça ilgi gösterdiği Sultan Memduh Hazretlerinin Divanı’nın Farsça olan 1.bölümü katılımcılara tanıtılacaktır. Arapça olan 2.Ciltlerin ise tercümeleri bitmiş fakat baskı aşamasındadır.

 

sultan memduh

 

Tillolu Sultan Memduh Hazretlerinin hayatı, Divan’ının içeriği ve tasavvufi yönünün anlatılacağı anma programında önemli katılımcılar da yer alacak. Konuşmacılar arasında;

 

Prof.Dr.Ahmet Turan ARSLAN  - İstanbul İlahiyat

Prof.Dr.Mehmet AKKUŞ – Ankara İlahiyat

Prof.Dr.Mehmet ÇELİK – Bahçeşehir Üni. Öğr. Görevlisi

Ahmet Nurettin AYDIN –Siirt Eski Milletvekili (Memduh Hz.lerinin torunlarından)

 

Bulunuyor.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Etkinlikte umarız yine ısınma problemi yaşanmaz

 

Geçen Cuma gününde ilimizde düzenlenen “Mevlana’yı Anma Etkinlikleri” programında organizeyi yapanların eksik bıraktığı ısınma probleminin Sultan Memduh programında da yaşanmamasını diliyoruz. Kış mevsiminde ilk akla gelmesi gereken ısınma probleminin bu hafta da organizede sorumlu olanlar tarafından unutulmamasını bu vesileyle hatırlatırız.

 

Cuma Günü 14.30’da Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan programın ikinci kuşağı 19:30’da devam edecektir. Programın ikinci kuşağında ise değerli ulusal sanatçılarımızdan Ahmet ÖZHAN ilahileriyle ve semazen gösterileriyle konukların gönlünü coşturacaktır.

 

TİLLOLU SULTAN MEMDUH DİVANI

Bu haber toplam 4199 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!