1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tillo’daki Işık Hadisesi 2.kez gerçekleşti
Tillo’daki Işık Hadisesi 2.kez gerçekleşti

Tillo’daki Işık Hadisesi 2.kez gerçekleşti

1960’tan bu yana ilk kez geçen sene çalışması sağlanan Işık Hadisesi, 21 Mart sabahı yeniden gerçekleşti.

A+A-

Din bilginliğinin yanı sıra astronomi bilgini de olan İbrahim Hakkı hazretlerine ait olan ışık hadisesi, 1960 yılında restorasyon çalışmasında bozulmuş ve bir daha çalışmamıştı. Oluşturulan bilim heyetince yeniden bilim dünyasına kazandırılmış olan Işık Hadisesi, Hz.İbrahim Hakkı’nın, hocası İsmail Fakirullah’ın vefatından sonra hocasına saygının bir ifadesi olarak yapılmıştı.

SİİRTLİLER.NET ÖĞRETMENE SAYGIYA BURADA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Her yıl 24 Kasım’da kutlanılan Öğretmenler Günü’nün türbeleri Tillo’da bulunan İbrahim Hakkı ile hocası İsmail Fakirullah’ın istirahatgahlarının önünde yapılmasıyla ilgili ilk etkinlik Siirtliler.Net Derneği tarafından uygulanmıştı.

tillo ışık hadisesi

IŞIK SİSTEMİ NEDİR

İbrahim Hakkı Hazretleri vefat eden Hocası İsmail Fakirullah Hazretleri için Tillo'dan yaklaşık 3 kilometre doğusunda bulunan tepenin başında bu günkü adı ile Kaletül Üstat"ta harçsız olarak  ortasında 40×50 cm lik açık bir pencerinin de bulunduğu taştan bir duvar inşa eder.

Güneş yeni yılın başlangıcı olan 21 Mart'ta  bu duvarın ardından doğmaktadır. Duvardaki pencereden giren güneş ışığı, türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden içeri girer ve hocası İsmail Fakirullah Hz.'nin başucunu aydınlatır. Yaptığı Işık hadisesi ile ilgili şu sözü sarf eden İbrahim Hakkı Hz. "Yeni yılda doğan güneş ilk olarak hocamın başucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi neyleyim?" diyerek, hocasına olan saygısını göstermiş ve astronomi ve mimari açıdan büyük bir bilim harikasına imza atmıştır.

Bu haber toplam 4103 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!