1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Tillo’da 28 Şubat'tan kalma gelenek
Tillo’da 28 Şubat'tan kalma gelenek

Tillo’da 28 Şubat'tan kalma gelenek

Tillo medreselerinde eğitim gören öğrencilerin başında bulunan takkelerin siyah oluşu, ilk görenlerde merak uyandırıyor.

A+A-
Tillo’ya gittiyseniz ve ilçe merkezinde medrese öğrencilerine denk geldiyseniz hepsinin başında bulunan siyah takkeleri ya farkettiniz yada farkedemediniz… Uzaktan pek farkedilmeyen siyah takkeler, ancak yakından görülünce farkediliyor.
 
Bu durumu ilk kez farkedenler “medrese öğrencileri ayırtedilsin veya medrese öğrencisi olduğu anlaşılsın” diye düşünse de durum tamamen farklı.
 
MEDRESELER’DE 28 ŞUBAT’TAN KALMA BİR GELENEK
 
28 Şubat postmodern darbe dönemlerinde muhafazakar ve İslami tüm yapılar ciddi bir baskı altında tutunca bu durum karşısında Tillo medreseleri bir önlem olarak siyah takke alışkanlığı kazandı. Sarıklar çıkarılmış, yerine siyah renkte takke takılması ön görülmüş ve böylece “görüntü” oluşturulmaması sağlanmıştı. Aksi durumda yüzlerce sarıklı veya renginden dolayı açık açık belli olan yüzlerce takkeli genç medrese öğrencileri görüntüsü o günün rejimi tarafından tehdit unsuru olarak kabul edilmesi muhtemeldi.
 
Bu haber toplam 5754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!