1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Tillo hakkında
Tillo hakkında

Tillo hakkında

Aslen Tillo'lu olupta Suriye, Irak'ta bulunan vatandaşlar Tillo'ya gelip gidiyorlar. Gelenlerden kimileri dedelerini araştırıyorlar.

A+A-
Tillo yerli turizmin canlı olduğu bir ilçedir. Otobüslerle gelip ilçedeki türbeler ve tarihi mekanlar ziyaret edilir. Genelde Mayıs ve Haziran aylarında yoğun ziyaretler gerçekleşir. Tillolular devlet kurumlarından ve işadamlarından ilçelerine sahip çıkılmasını, inanç turizminin canlı tutulmasını istiyorlar.
 
Gelen yerli turistler günü birlik gelip gidiyorlar. Konaklama tesislerinin kısıtlı oluşu bunda önemli bir etkendir.
 
Şu an ilçede faaliyette olan ücretsiz bir misafirhane bulunuyor. İlçe halkı kendi imkanlarıyla yaptı burayı. Ancak bu misafirhane yetersiz kalıyor.
 
İlçede bir kültür merkezi kuruldu. 2 trilyon harcanmış olmasına rağmen atıl olarak duruyor. Bu merkez özel il idaresinde bulunmakta ve valiliğin bu merkezi aktif hale getirmesi istenmektedir.
 
Rivayetlere göre ilçenin tarihi boyunca 12 bin evliyanın burada yaşadığı söylenmektedir. Eski dönemlerde ilçeye gelenlerden kimilerinin ayakkabılarını çıkarıp ilçeye o şekilde girdikleri rivayet edilir.
 
İlçede bulunan "KALE" yolu ilçe kaymakamlığınca yapıldı. İniş çıkışlar yolun düzenlenmesinden sonra daha da rahatladı. Kalenin ihtiyacı olan elektrik şu an bulunmuyor. Halk elektrik için Siirt Elektrik Kurumu’na dilekçeyle 1 yıl önce başvurmuş ancak bir netice alınamamış. Bu sorunun ivedi olarak çözülmesini istiyorlar.
 
Tillo'nun 2500 yıllık bir mazisi var. İlçede tarihi cas evleriyle birlikte yıkılmış veya yıkılmaya yüz tutmuş harabe evler bulunmaktadır. Valilik tarafından tarihi cas evlerin restore edilerek tarihi dokusunun koruma altına alınmasını, bu kültürün yaşatılmasını, harabe olan evlerin restore edilerek şehrin mimari dokusunun korunmasını istemektedir bölge halkı. Bu konuyla ilgili valiliğe başvuruda bulunan bölge insanı bir girişimin şimdiye kadar görülmediğini söylemektedirler.
 
İlçede bulunan İbrahim Hakkı hz. lerinin özel eşyalarının bulunduğu müzede önceleri bir ziyaretçi defteri bulunmaktaydı. Gelen devlet büyükleri bu deftere görüşlerini, duygularını yazarlar ve bölge insanının taleplerini dinledikten sonra sorunların çözüleceği yönünde söz verip bölgeden ayrılırlarmış. Ancak gelen devlet büyüklerinin sorunları dinleyip söz verdikleri gibi çözmediklerini, sözlerinde durmadıklarını gören ilçe insanları bu defteri de müzeden kaldırmışlar.
 
Başka vilayetlere giden Tillo'luların kimisi yaz dönemlerinde memleketlerini ve ilçelerini ziyarete gelmekte kimisi ise bağlarını kopardıkları görülmektedir. Çeşitli bölgelerde ikamet eden Tillolu hemşehrilerinin yılda 1-2 ay memleketlerine gelmesini isteyen Tillolular "çoğunun evleri bulunuyor. Gelsinler evlerine, ana ocaklarında kalsınlar. Sorunları daha iyi göreceklerdir" şeklinde serzenişte bulunmaktadır.(siirtliler.net)
 
İlçede bulunan İbrahim hakkı meydanı (eski ismiyle Bebil Han - Han Kapısı) ilçenin çarşı meydanı olarak bilinmektedir. Küçük esnafların, çay ocaklarının bulunduğu bu meydanda ilçenin yaşlı insanlarının gündüzleri uğrak yeri olarak kullanılır. 20 yıl öncesine kadar bu meydana gençler uğramazlardı. Yöreye ait bu ahlaki örf ve adet gereği gençler edeplerinden dolayı meydana inmezlerdi.
 
GEÇİM : Sünnetçilik, Bağcılık yapılmaktadır. Urfa, Mardin, Hakkari, Ağrı, Erzurum ve çeşitli vilayetlere giden sünnetçiler senede 1-2 ay gittikleri bölgede çalışır ve kazançlarını sağladıktan sonra geri dönerler. Her sünnetçinin kendi mıntıkası bulunmaktadır.
 
Sünnetçilik yapanlar babadan kalma mesleklerini yaşatmak istemektedirler. Bu manada devlet tarafından resmi belgeyle belgelendirilmelerini talep ediyorlar. Bu mesleğin 300 yıllık bir geçmişi bulunuyor.
 
Bağcılık; Fıstık, üzüm, badem, bıttım üretilmektedir. Pestil yapılır, mamiz (içli sucuk), harire yapılır. Fıstık genelde yurtiçi ve yurtdışından gelen toptan tüccarlar tarafından satın alınır. Şu an ilçede tahmini olarak valilik katkılarıyla 1 milyona yakın fıstık ağacı bulunuyor. Valilik tel örgü vermiştir çiftçiye. Sünnetçilikten kazanç elde eden çiftçiler bu paraların bir kısmını bağ ve bahçelerine harcayarak bağcılık mesleklerine de sahip çıkmaya çalışmaktadırlar.
 
Bıttım da önemli bağcılık faaliyetlerindendir. Suriye, Irak gibi arap ülkelerinden gelip bıttım alırlar. Arap ülkelerinde bıttım Habbetül Harda (Yeşil tane) olarak adlandırılır.
 
İşsizlik ilçede önemli sorunlardan biridir. Bu yüzden göç bulunmaktadır. Çoğu güneydoğu bölgesinde göçler genelde terörden dolayı kaynaklanmaktayken bu ilçemizde göç hareketlerinin ana sebebi işsizlik sorunundan kaynaklanmaktadır.
 
Eğitim; ilçede sadece bir ilköğretim okulu bulunuyor. İbrahim hakkı İlkokulu. Lise bulunmamakta. Okumak isteyen gençler lise eğitimini Siirt merkezine giderek sağlamak zorundadırlar. Maddi sıkıntı içinde olanlar okula gidemiyor. İlçeyle merkez arası 9 km. lik bir mesafedir. Merkezde bulunan okulların ilçeye servis araçları da bulunmuyor. Her öğrenci kendi imkanlarıyla gitmek zorunda. Bir öğrencinin günlük yol-yemek masrafı ortalama 7-8 milyonu buluyor. Aylık olarak bu rakam hesaplandığında aileye ne kadar yük olduğu tahmin edilecektir. Şu an yaklaşık 100 e yakın lise öğrencisi bulunuyor ilçede.
 
İlçede 4 adet kuran kursu bulunuyor. 3 tanesi yatılıdır.
 
Tillo, medrese, ilim ve irfan yuvası bir bölgeydi. O dönemin üniversitesiydi medreseler. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte medreseler kapatılmıştır.
Bu haber toplam 7427 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!