1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tillo Bilim ve Kültür Etkinlikleri başladı
Tillo Bilim ve Kültür Etkinlikleri başladı

Tillo Bilim ve Kültür Etkinlikleri başladı

Tillo Bilim ve Kültür Etkinlikleri, Siirt Kültür Merkezi’nde İbrahim Hakkı Paneliyle başladı.

A+A-

Siirt Valiliği himayesinde farklı üniversitelerden 7 kişilik bilim heyetince hazırlanan ışık hadisesinin kısa filmi panele katılanlara izlettirildi. Siirt Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve saat 10.00’da başlayan panele ilgi yoğundu. Panele Siirt’in yanı sıra il dışından da çok sayıda katılımcı yer aldı.

 

 

Mimari ölçümler ve hesaplar lazer testleriyle teyit edildi ve 50 yıl sonra güneşin tekrar Hz.İsmail Fakirullah’ın baş ucuna doğması sağlandı. Işık hadisesinin yeniden çalışmaya başladığına Siirt’liler yarın sabah (Cuma) 05.00’te hep birlikte izleyecekler.

 

 

Siirt Valisi Musa Çolak, açılış konuşmasında Siirt’in kültüründe kavga ve nefretin yer olmadığına, barışın, sevginin, paylaşmanın, birlik ve beraberliğin olduğuna dikkat çekti. Çolak yaptığı konumada: “Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Siirt çok değerli kültürel değerleri topraklarında barındırıyor. Veysel Karani, İsmail Fakirullah, İbrahim Hakkı, Sultan Memduh, Şeyh Hamza El-Kebir, şeyh Mücahid, Molla Halil gibi isimler Siirt’in tarihine ve kültürüne önemli zenginlikler katmaktadır.” dedi

 

 

Panelin Konuşmacı Heyeti:

Dr.mustafa Helvacı, Yrd.Doç.Dr.Adnan Memduhoğlu, Prof.Dr.İhsan Süreyya Sırma, Feyzullah Toprak (fizik mühendisi), Prof.Dr.Zeki Eker, Dr.Selma Karışman

 

Panele izleyici olarak katılanlar arasında;

Ak Parti Siirt Milletvekilleri Afif Demirkıran, Osman Ören, Siirt eski Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu, Tillo Belediye Başkanı Mesut Memduhoğlu, İstanbul Tillolular Derneği Başkanı Nimet Kaya, Jetpa Yön.Kur.Başkanı Fadıl Akgündüz, Siirtspor Asbaşkanı Adnan Öktüren, Sultan Abdulhamid Han'ın torunlarından Harun Osmanoğlu ve eşi bulunuyordu.

 

 

 

Bu haber toplam 2774 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!