1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ticaret ve Sanayide Siirt mağdur ediliyor
Ticaret ve Sanayide Siirt mağdur ediliyor

Ticaret ve Sanayide Siirt mağdur ediliyor

30 yıl öncesine kadar Siirt üretim yapan ve ihraç eden bir şehir durumundaydı. Bölgesindeki şehirlerle rekabeti güçlüydü. Bugün o Siirt yok!

A+A-

Siirt 90’lı yıllara kadar üretim yapabilen ve sanayisi olan bir şehir konumundaydı. Sanayicileri, tüccarları kadar meslek erbapları da Siirt’in öz sermayesini güçlendiriyordu. Devlet teşviklerinin bugünkü kadar cazibesi olmamasına rağmen Siirt hem ticarette hem de sanayide kendi kendine yeten ve çoğu sektörlerde yurt içi ve yurt dışı ihracatlar yapabiliyordu. Fakat yaklaşık son 30 yıldır Siirt hep tüketen bir şehir durumuna geldi. 90 yılında kendi ilçesi olan Batman ve Şırnak bile il olduktan kısa bir süre sonra potansiyel olarak Siirt’i her açıdan çok gerilerde bıraktı.

Küçük bir araştırmayla Siirt’in geçmiş yıllarda üretim yapabilen sanayi ve ticari işletmelerinden birkaçını bilgilendirme ve düşünme amacıyla alt alta sıralayalım:

1) KLİMA: Siirt klima üreten bir şehirdi. İran, Irak, Suriye ve Arabistan gibi ülkelere ihraç yapmasının yanısıra yurt içinde de özellikle Güneydoğu şehirlerine Siirt’ten satış yapılıyordu. O fabrika günümüzde atıl durumda duruyor.

2) KABLO FABRİKASI: Sanayi kablosu üreten Voltaj Elektrik ile Siirt elektrik sektöründe üretim yapan bir şehirdi. Kablo üretiminin Siirt’te yapıldığı yıllarda bölgemizdeki vilayetlerde böyle bir üretim yapılamıyordu.

3) UN FABRİKASI: Halen atıl ve ibretlik durumda bulunan Siirt’in girişindeki Kayhanlara ait fabrikanın işlediği yıllarda Gaziantep gibi şehirlerde bile öyle bir üretim yapan tesis bulunmuyordu.

4) RÖMORK FABRİKASI: Ekin ticaretin tesisi olan römork fabrikası o yılların şartlarında bile önemli bir üretim potansiyeline sahipti. Yıllarca üretmişler ve Siirt’in ekonomisine katkı sağlamışlar.

5) TARIM ALETLERİ FABRİKASI: Tarımda kullanılmak üzere üretim yapan bir fabrikamız bulunuyordu. Günümüzde ise o fabrika ne yazık ki atıl durumdadır.

6) POŞET VE PLASTİK FABRİKASI: Günümüzde poşeti bile Diyarbakır ve Batman gibi şehirlerden alacak duruma düştük. Çünkü üretim yapan o fabrikamız kapandı gitti.

7) MOTOR ÜRETİMİ: Motor bile üretim yapabiliyorduk. Fakat o tesislerimiz günümüzde sadece tamirat yapan bir işletme durumuna geldi.

Yukarıda yazılı olan üretim merkezlerimizin yanısıra Siirt’in meslek erbapları ve ustaları da şehrin ekonomisine önemli katkılar sağlıyordu. Eski ayakkabıcı ustaları ve terzilerimiz gibi meslek erbaplarımız meşhurdu.

Günümüzde Siirt’in yerli yatırımcıları, girişimcileri, sanayicileri ve tüccarlarının memnun olduğunu kim söyleyebilir? Ticaret ve sanayisinin lokomotifi, tetikleyicisi, destekleyicisi ve gelişimini sağlama zorunluluğu ve sorumluluğu makamında olan kurum kimdir? Siirt Ticaret ve Sanayi Odası ve yönetimi bu şehre karşı sorumluluklarının farkında mı? Aksi halde Siirt’in yerli sermaye gruplarına yazık değil mi? Geçmişte o fabrikaları açıp kapamak zorunda kalanlara günah değil mi? Peki ya günümüzdeki yerli yatırımcı ve girişimcilerimiz ne olacak? Onlar da birkaç yıl sonra “yazıklar olsun” diyerek yatırımlarını sonlandırırlarsa vebalini kim ödeyecek?

Son olarak şu soruyu sormak istiyoruz. Bu tür sorgulamalar yaptığımızda veya yapanlar neyin/kimlerin düşmanı oluyor?

SİİRTLİLER.NET 

Bu haber toplam 2152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
8 Yorum