1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TBMM Heyeti, Siirt’teki çalışmalarını tamamladı
TBMM Heyeti, Siirt’teki çalışmalarını tamamladı

TBMM Heyeti, Siirt’teki çalışmalarını tamamladı

Siirt'te son zamanlarda meydana gelen cinsel istismar iddialarını araştırmak üzere şehre gelen İnsan Hakları Komisyonu ve Kadın Erkek Eşitliğini Sağlama Komisyonu çalışmalarını tamamladı.

A+A-

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, yaptıkları temaslara ilişkin Siirt Valiliği önünde yaptığı açıklamada "Siirt'te geçtiğimiz günlerde yaşanan olayları TBMM adına incelemek için geldik. Değişik görüşmeler yaptık değişik kişilerle. Burada yapmaya çalıştığımız kamu görevlileri adına bir ihmal olup olmadığını tespit etmektir. Hem görüşmeler yapıyoruz hem bilgi ve belgeleri yazılı olarak alıyoruz. Görüşmelerimiz henüz bitmedi. Bittikten sonra Ankara'ya döndüğümüzde değerlendirmelerimizi iki komisyon olarak yapacağız ve raporlarımızı hazırlayacağız." dedi.

 

SİİRT HALKI ZAN ALTINDA BIRAKILMAMALIDIR

 

Siirt halkının bu olaylar nedeniyle zan altında bırakılamayacağını vurgulayan Üskül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bırakılamaz, bırakılmamalıdır. Bu yönde yayınlar yapılmasını doğru bulmuyoruz. Siirt halkını töhmet altında bırakacak hiçbir ifadeyi onaylamadığımızı şimdiden peşinen söylemek istiyorum. Bu tür olaylar dünyanın her yerinde olabiliyor. Önemli olan bunların incelenmesi, açığa çıkartılması, sorumlular varsa bunların tespit edilmesi ve haklarında gereken işlemlerin yapılmasıdır. Biz bunu sağlayabilmek için buradayız. Yoksa Siirt halkını bütün bu olayların dışında tutuyoruz."

 

BU TÜR OLAYLAR ÜLKEMİZİN MUHTELİF YERLERİNDE OLAN OLAYLARDIR

 

Vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Güldal Akşit ise "Biz asla Siirt bu şekilde ünlensin istemezdik. Ama maalesef bu tür olaylar dünyanın her yerinde ve ülkemizin muhtelif yerlerinde olan olaylardır. İstemesek de gerçekleşen olaylardır. Maalesef talihsizlik bu sefer Siirt'i yakalamıştır. Amacımız bu olayların bir an evvel sebeplerinin ortaya çıkması, sanıkların ortaya çıkması ve çözümlenmesi; ileriye dönük olarak da bu tür olayların Siirt değil hiçbir yerde bir daha yaşanmamasıdır. Ne çocuklarımız yaşasınlar ne veliler yaşasınlar ne halkımız bu derece tedirgin olsunlar. Keşke Siirt'e başka amaçla gelmiş olsaydık. Acaba bir ihmal var mı, zafiyet var mı diye bakıyoruz. İnşallah kısa sürede olaylar gün yüzüne çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

 

İHMAL VAR MI YOK MU HENÜZ BİLMİYORUZ

 

Soruları cevaplandıran Zafer Üskül, ihmal göründüğünü söylemenin çok zor olduğunu kaydetti. Üskül, "Bu tür olaylar toplumun üzerini örtmeye çalıştığı, gizlemeye çalıştığı olaylardır. Kimse böyle bir şeyin açığa çıkmasını istemiyor anlaşıldığı kadarıyla. İhmal var mı  yok mu, şu anda incelemelerimizi tamamlamış değiliz. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra ancak raporumuzu yazdığımızda bu konudaki kanaatimizi belirteceğiz. Bu konuda çok titiz olduğumuzu söyleyebilirim. Soruşturmanın da titizlikle yürütüldüğü konusunda bir kanaate ulaştık." dedi.

 

Gizlilik kararı konusunda söyleyecek bir şeyleri olmadığını belirten Üskül, "Sizler de sakın bir şey söylemeyin, hepimiz yasalara uymak zorundayız. Herkes üzerine düşeni büyük bir ciddiyetle ve titizlikle yerine getirmeye çalışıyor. Biz de aynı şekilde bir eksiklik var mı, bir ihmal var mı, yok mu, raporumuz ortaya çıktığında göreceksiniz." sözlerini kaydetti. Örtbas iddialarına ihtimal vermediğini belirten Üskül, bir ihmalin tespiti halinde gereğinin yapılacağını söyledi. Üskül, YİBO'lar konusunda alt komisyonlarının Pervari YİBO'da da çalışma yapacağını sözlerine ekledi.

 

Zafer Üskül, valilikte yaptığı incelemeleri bir ara yarıda bırakarak Güres Caddesi'nde dolaştı ve çocuklarla sohbet etti. Esnafla da görüşen Üskül, bir markette incelemeler yaptı.

 

Öte yandan Nejdet Ünüvar başkanlığındaki Kayıp Çocuklar Komisyonu da Siirt'te incelemelerde bulundu. Komisyon üyeleri, STK yöneticileri ve yerel medya mensupları ile görüştü.

 

Geceyi şehirde geçirecek olan heyet, sabah kalvaltıdan sonra ayrılacak

Bu haber toplam 2118 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!