1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarım Altyapısına Destek Projesi Hayata Geçti
Tarım Altyapısına Destek Projesi Hayata Geçti

Tarım Altyapısına Destek Projesi Hayata Geçti

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Dicle Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek programına başvurusu yapılan “GMP-GLP” projesi hayata geçiyor.

A+A-

Bu proje sayesinde elindeki imkânlarla Siirt’e hizmet veren laboratuar daha büyük bir kapasiteye ve daha geniş bir analiz yelpazesine ulaşacak. Şu an yapılan analizlere ek olarak Siirt’in önemli tarımsal ürünleri olan fıstık, nar ve bıttım gibi birçok ürün bu laboratuarda analiz edilebilecek.

Son yıllarda artan üretim ve Siirt Fıstık Üreticileri Birliğinin aldığı “Siirt Fıstığının Geliştirilmesi” AB projesi ile Siirt’in fıstık ihracatında önemli bir artış bekleniyor. Ancak hem Siirt fıstığının kalitesinin ortaya çıkması hem de ithal edecek ülkelerin gümrük mevzuatları nedeniyle ürünün ayrıntılı analizden geçmesi gerekiyor. Proje tamamlandıktan sonra bu ihtiyaca da tam anlamıyla cevap verilmiş olacak. Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili ve Dicle Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyesi Nedim Kuzu “ Bu proje sayesinde Siirt tarım ekonomisi önemli bir ihtiyacını karşılamış olacaktır. Böylece hak ettiği daha iyi konuma gelecektir. Siirt, üç dört yıl içerisinde hem fıstık üretimi açısından bugünkü üretimini katlayacak hem de ürettiği fıstığını işledikten sonra kendi ihracatını yapabilme seviyesine gelecektir.” dedi.

Bu haber toplam 1569 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!