1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Tarihsel mirasımız medrese geleneği ve Siirt
Tarihsel mirasımız medrese geleneği ve Siirt

Tarihsel mirasımız medrese geleneği ve Siirt

Çağlar boyu İslam dünyasının en önemli eğitim kurumlarından olan medreseler bilimlerin ve ilimlerin yuvaları olarak faaliyet göstermiştir.

A+A-

Her ne kadar günümüzde zirvede eğitim kurumları olmasa da yasaklara, siyasi baskılara ve özellikle de din ile problemli kesimlerin hedef alınmasına maruz kalmış olan medreseler geleneksel olarak varlığını muhafaza etmeyi başardı.

SİİRTLİLER.NET / EYÜP GÜZEL

Ülkemizin başka güneydoğusu olmakla birlikte değişik bölgelerinde geleneksel medrese yapıları vücutlarını koruyabiliyor. Binlerce aile, çocuklarının dini eğitimlerini alabilmesi için yatılı Kur’an Kurslarında hem Kur’an-ı Kerim, Fıkıh, İlmihal, Akaid, Arapça gibi inanç sistemimizin temel derslerini almaları için tercihte bulunuyor. Müftülüklerin denetimi altında altında olan yatılı Kur’an Kurslarında aynı zamanda geçmişin mirası olan medrese kültürünü de teneffüs edilebiliyor.

Günümüzde her eğitim kurumu gibi yatılı Kur’an Kursları, kendi içinde çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Yatılı Kur’an Kurslarının onlarca yıldır bilhassa Güneydoğu’da en belirgin özelliklerinden birisi de terör örgütlerine karşı doğal bir koruma kalkanı oluşturmalarıdır. Binlerce genç bu yapılar sayesinde terör örgütlerinin ağından kurtulmuştur. Bu durum terör örgütlerini sürekli rahatsız ettiği için yatılı Kur’an Kursları inançsız kesimlerin her fırsat bulduklarında hedefi haline gelmiştir. Bu geleneksel yapıların bir başka özellikleri ise bulundukları bölgelerde aileler, aşiretler arasında çıkan anlaşmazlıklar ve kan davalarında önemli bir toplumsal misyon üstlenmeleridir. Halkların kardeşliği noktasında bu geleneksel yapılar hatırı sayılır bir sivil toplum kuruluşu vazifesi görüyor. 
 

Bu haber toplam 18087 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
9 Yorum