1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihi Ulu Cami restore edilecek
Tarihi Ulu Cami restore edilecek

Tarihi Ulu Cami restore edilecek

Siirt tarihi Ulu Camii, restorasyon çalışmalarına başlanıyor.

A+A-

Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan tarihi Ulu Camii'nde restorasyon çalışmalarına başlanıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 16.04.2010 tarihinde ihaleye çıkarılan Siirt Ulu Camii’ni Üzel İnşaat Ticaret kollektif şirketi’nin kazandığı öğrenildi.

 

Vakıflar Bitlis Bölge Müdürlüğü tarafından Siirt İl Müftülüğüne gönderilen yazıda, ihalenin sonuçlandığını, Caminin restorasyon süresince kapalı tutulması gerektiğine dikkat çekildi.

Yaklaşık 770 bin TL'ye mal olacak restorasyon çalışmalarında, kubbe kısımlarında yer alan kurşunların yenileneceğini, iç kısım ve abdest bölgesinin tamamen restore edileceği belirtildi.

İhalesi sonuçlanan Ulu Camii ile Şeyh Ma’ruf camisinin restorasyon çalışmaları nedeniyle, camide bulunan halı ve diğer malzemeler kaldırıldı.

 

Siirt Müftüsü Faruk Arvas, Ulu Cami’nin anadolu’nun en eski camilerinden biri olduğunu, restorasyon çalışmaları nedeniyle caminin kapalı tutulması yönünde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon yazısının kendilerine tebliğ edildiğini belirtti.

 

Arvas, her iki caminin 15 Haziran 2010 tarihinden itibaren restorasyon çalışmaları nedeniyle geçici olarak ibadete kapatıldığını sözlerine ekledi.

 

Bu haber toplam 1780 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!