1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Taraftar Dernek Başkanı Akınay ile söyleşi
Taraftar Dernek Başkanı Akınay ile söyleşi

Taraftar Dernek Başkanı Akınay ile söyleşi

Taraftar küstürülmüş ve hiçbir şekilde dikkate alınmamakta. Siirtspor bir üst lige çıksın da neler oluyor, neler yaşanıyorsa yaşansın anlayışı hâkim. Taraftar, hedef meşruysa hedefe gidilen yolun da meşru yollar olması gerektiğini düşünüyor. Kendi sahasın

A+A-

Siirtliler.Net: Siirtspor’a bugün Siirt’in, Siirtlinin Kulübü diyebilir miyiz? En azından siz Siirtspor’a benim takımım diyebiliyor musunuz?

 

SİİRTSPOR, SİYASETE ALET EDİLMİŞTİR

Çetin Akınay: Siirtspor ezelden beri Siirt’indir ve her zaman Siirt’in kulübü olmuş; ama son birkaç ay içerisinde Siirtspor’un siyasete kurban edilmesi için düğmeye basılmış durumda. Bazı siyasi partilerin Siirt’teki kayıplarının örtbas edilmesi için kurtarıcı olarak belirli insanlar Siirt’e getirilmiş ve Ak Parti’nin kaybedilen oyları o şahısların güçsüzlüğünde görmeyip, gücüne güvenerek oylarını geri kazanmak için Siirtspor kurban edilmek istenmiştir. Bir şeyin farkında değiller; Siirtspor taraftarı 1969’dan bu yana Siirtspor’u siyasete alet etmemiştir ve etmeyecektir. Ben ve taraftarım kimsenin takımımızın üstünden siyaset yapmasına izin vermeyeceğiz. Herkes bu konuda haddini bilecek. Siirtspor; Siirt halkının ve taraftarın takımıdır. Burada bedel ödeyen taraftarlar, gerektiği yerde kelleyi de koyar ortaya ama bu takımı kimseye peşkeş çektirmez.

çetin akınay

Siirtliler.Net: Fadıl Akgündüz kulübü alır almaz kulübün Siirt’le olan tüm ilişkilerini kesti. Personelin işine son verdi. Takımın renklerini değiştirdi. Kulübü İstanbul’a taşıdı. Futbolcular maçtan maça geliyorlar ve maçtan hemen sonra apar topar Siirt’ten ayrılıyorlar. Ve tüm bunları taraftarı hiçe sayarak yaptı. Neler söylemek istersiniz?

 

Çetin Akınay: Fadıl Akgündüz kulübü alırken bir yerlerde Siirtspor’un pazarlığını yaptıkları zaman onun önüne konulan şartların ne olduğunu daha bugüne kadar kimsenin açıklamaması ve Fadıl Akgündüz’ün takımı aldığı şahısların ne şartlar ortaya koyduğu kimseye söylenmediği gibi; gerek Fadıl Akgündüz olsun gerekse pazarlığa dâhil kişiler olsun bunu sır gibi saklamışlardır. Ama çok üzülüyorum; bu takımı Fadıl Akgündüz’e peşkeş eden insanlar sanki Siirtspor’un halkın ve taraftarın değilmiş gibi takımı Fadıl Akgündüz’e “al ne yaparsan yap” dercesine takdim etmişlerdir. Ve üzüldüğüm bir konuya değinmek istiyorum; bir hafta önce Fadıl Akgündüz’ün Hürriyet gazetesinde “Benden bir talep olmamasına rağmen beni aradılar ve bu takımı ‘ancak sen kurtarırsın’ diye takımı bana verdiler.” şeklinde bir açıklama yapması gerçekten çok üzücü bir olaydır. Bu takım kimsenin sırtında yük değildir ve maalesef tüm Siirtli ÇETİN AKINAYfutbolcuların cellat gibi kellelerini keserek onları takımdan uzaklaştırmışlardır. Nitekim geçtiğimiz günlerde Fanatik gazetesinde Siirtspor’un maddi olarak ne kadar sıkıntıda olduğu yazılmıştı. Yine üzülerek belirtiyorum ki yerli topçularımız bu takımda yer bulmadıkları için şu anda bu sıkıntıların patlak vermesini doğal karşılıyorum. Siirtspor’u aldıktan 3 yıl sonra Süper Lig’e çıkaracaklarını söyleyen şahıslara ne oldu da maddi sıkıntılar yaşamaya başladılar? Ve trilyonların oynadığı transferlerin peşinatları bile daha tam olarak ödenmemiştir. Yine buna değinmek istiyorum; yarın bu takımı bırakırlarsa o trilyonlar takımın üstüne borç olarak kaldığı zaman; Siirtspor’u değil vekiller ve mülkü amirleri, Allah’tan başka kimse kurtaramayacaktır. Siirt gençliğine yazık; maalesef bize Siirtspor’u fazla gördüler.

 

Siirtliler.Net: Taraftara karşı kulübün bir tavrı var. Sizin de taraftar olarak kulübe karşı bir tavrınız var. Bu çok açık. Nedir bu aranızdaki soğukluk?

 

“BENİ TARAFTAR VE HALK İLGİLENDİRMİYOR”

Çetin Akınay: Kulübün taraftara karşı tavrı gerçekten herkesi rahatsız etmekte; ama bir kulüp yönetiminin taraftara karşı tavır koyacak kadar gücü olamaz! Siirtspor’un gerçek sahibi taraftardır. Zaten kulübün İstanbul’a taşınması, sarı-mavi renklerinin yok edilmesi ve bizzat Fadıl Akgündüz’ün kulübü aldıktan bir hafta sonra Polisevi’nde benimle yaptığı görüşmede “Ben sahada taraftar ve halkı istemiyorum.” demesi beni çok kötü şekilde üzmüştü. “Sen niçin Siirt’e geldin?” soruma ise cevap olarak; “Ben Siirt’e iki şahıs için geldim. Beni taraftar ve halk ilgilendirmiyor.” demişti. Ben de ona şu şekilde karşılık verdim; “Eğer ki siyasetçi iki kişi için gelmişsen bu taraftarın ve bu halkın sana hiç ihtiyacı yok.” dedim ve son 4 maçta taraftarın tepkisi statta belli oldu. Taraftarın davulunu sahaya almayarak ve sarı-mavi dev Siirtspor bayrağını indirtip taraftarın sancağı olan kulüp bayrağını stattan çıkarması, kendisinin taraftara karşı bir savaş ilan ettiğinin göstergesiydi.

 

20 DAVULLA STADA GİRECEĞİZ. SUÇSA KANUNA BOYNUMUZ KILDAN İNCE. AMA DEĞİLSE KİMSE BİZİ ENGELLEMESİN

Ama şu unutulmasın; her maçta 4 davul stada girerken önümüzdeki Bingöl maçında 20 davul ve taraftarımızın tümüyle stadı doldurarak bize ait olan takımımızı 90 dk boyunca destekleyeceğiz. Buradan Siirt Valiliği ve Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne sesleniyorum; eğer ki Türkiye’nin 81 ilinin tüm statlarına davullar girmiyorsa ve bu suç ise, bizim kanun ve yasalara ÇETİN AKINAYkarşı boynumuz kıldan incedir. Ama öyle değilse ve bu dakikadan sonra bizim önümüze engel konulacaksa demokratik bir şekilde tepkimizi koyup belirli yerlere tüm taraftarımızla beraber yürüyeceğiz. Bundan da sonuç elde edilemezse 4 otobüs ile beraber Ankara’ya Başbakanlığa kadar gideceğiz. Bu statta kanun dışı bir şey yapılmaz, bu taraftar canavar değildir. Bu taraftar 3 tane centilmenlik Fair Play bayrağını Siirt’e getirmiştir ve Türkiye’de bir ilk sayılan ve 38 ilden oluşan “Anadolu Taraftarlar Federasyonu”nun kurucusu yine bu taraftar olmuştur. O yüzden bu taraftarın sabrını kimse taşırmasın.

 

Siirtliler.Net: Fadıl Akgündüz, Siirt’te 100 bin kişilik stat yapacağı sözünü vermişti. Sonradan 60 bin dedi. Bu rakamlar size de uyduruk gelmiyor mu?

 

AKGÜNDÜZ, ZAMANINDA İMKÂN VARKEN, BİR KİLER ODASI BİLE İNŞA ETMEDİ

 

Çetin Akınay: Bu talihsiz açıklama gerçekten bütün Türkiye’de alay konusu olmuştu. Bizi arayanlar Siirt’in toplam nüfusunun bile 100 bin kişi olmadığını ve herkes ufak çocuklarıyla da stada gelse stadı dolduramayacağını dile getiriyordu. Bizim stadımız bize yeterlidir. Bu açıklamanın yerine inandırıcı bir açıklama isterdim. Zamanında ellerinde büyük imkânlar varken, bir kiler odası bile inşa edilmedi. Keşke Fadıl Akgündüz o zamanlar Alpay Özalan’a verilen parayla Siirt’e dev bir spor kompleksi yaptırsaydı da üzerinde “MEHMET FADIL AKGÜNDÜZ SPOR TESİSLERİ” yazılı bir tabela astırsaydı. Onu da yapmadı. Takımı Siirt’ten alıp İstanbul’a götürmesi daha da gülünç bir olay.  4 aydır Siirtspor için tesisleşme adına hiçbir uğraş verilmemiştir. Ve futbolcuların alacaklarının ödenmemesi de, gelecekte Siirtspor’u büyük bir felâketin beklediğinin bir göstergesidir. Burada tüm Siirtspor taraftarlarına sesleniyorum; Siirtspor kimsenin babasının malı değildir. Siirtspor Siirt’indir ve her zaman da böyle kalacaktır. Şu anda Playoff  yolunda önemli bir yerdeyiz. Biz taraftarlar zor günlerin 12. Adamı olarak takımımıza bu hafta 90 dk boyunca destek çıkarak; takımımıza ve futbolcularımıza sahip çıkacağız. Yanlışların bedelini yanlış yapanlara ödeteceğiz. Bu haftaki Bingöl maçına herkesi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Bu haber toplam 10109 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!