1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Tanzimattan Cumhuriyete Siirt kitabı çıktı
Tanzimattan Cumhuriyete Siirt kitabı çıktı

Tanzimattan Cumhuriyete Siirt kitabı çıktı

Siirt tarihi hakkındaki TANZİMATTAN CUMHURİYETE SİİRT kitabı çıktı.

A+A-

Siirt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Sekreteri ve Tarih Bilim Uzmanı Abdurrezzak Çelik tarafından hazırlanarak yayımlandı. 

Yazar Çelik,  Siirt’in tam olarak ne zaman bir yerleşim yeri olduğu bilinmemekle birlikte Anadolu ve Mezopotamya arasındaki coğrafi konumu, bölgede hüküm süren devletler için önemli bir yeri olduğu, Siirt’in 1514 Çaldıran seferi sonrası Osmanlı hâkimiyetine girdiği, 19. yüzyıla kadar yurtluk-ocaklık olarak idare edilmiştir. Tanzimat’ın ilanıyla birlikte Osmanlı Devleti’nde yeni bir dönemin başladığı, bu dönemde yenileşme hareketleri hız kazanarak taşrada uygulanmaya konulmuştur. 

Çelik, Osmanlı Devleti’nin son yüzyılı günümüzdeki birçok kurumun yapı taşlarının ilk adımlarının atılması nedeniyle bu yöndeki çalışmamızın şehrin tarihi hakkında önemli bilgilerin ortaya çıkmasına katkı sağladığını, Siirt’in dini ve etnik açıdan birçok milletlerin yaşadığı çok kültürlü yerleşim yeri olması Pax- Ottomana olarak da ifade edilen Osmanlı barışının en önemli örneklerinden bir şehir olduğunu, çalışmayla Osmanlının son yüzyılında şehir ve kazalarında meydana gelen gelişmeler arşiv belgeleriyle ortaya konulmuş, şehir ve kazaların idari, sosyal, iktisadi hayatı aydınlatılmaya çalışıldığını belirtmiştir.

Üç dilli beyaz kent olarak anılan Siirt’in 19. Yüzyılına ilişkin bu çalışmayla şehrin tarihi ve kültürüne önemli bir katkı sağlanmış, Osmanlının son dönemi ve erken Cumhuriyet Dönemi araştırmalarına kaynak niteliği taşıyan bir çalışma ortaya çıkarılmıştır.
 

Bu haber toplam 2975 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!