1. YAZARLAR

  2. Abdurrezzak Çelik

  3. Sultan Abdülhamid Han’sız 100 Yıl
Abdurrezzak Çelik

Abdurrezzak Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Sultan Abdülhamid Han’sız 100 Yıl

A+A-

Osmanlı İmparatorluğunun 34. Padişahı ve 113. İslam Halifesi II. Abdülhamid, 22 Eylül 1842'de Topkapı Sarayında dünyaya gelmiştir. Sultan Abdülmecit’in oğlu olan Şehzade Abdülhamid, 10 yaşındayken annesi Tirimüjgan Kadınefendi kaybetmiş ve Sultan Abdülmecit’in diğer eşi Perestû Kadınefendi tarafından büyütülmüştür. Abdülmecit’in ölümünden sonra tahta amcası Abdülaziz çıkmıştır. Amcası II. Abdülhamid’i çocuklarından ayırmadan yetişme döneminde büyük bir emek vererek büyütmüş, yaptığı Mısır ve Avrupa seyahatlerinde yanında götürmüştür.

II. Abdülhamid uzun boylu, esmer tenli, ela gözlü, uzun burunlu ve hafif kıvırcık sakallı bir görünüşe sahipti. 5 vakit namaz kılan ve Kuran-ı Kerim okuyan dindar biriydi. Hobi olarak marangozlukla uğraşırdı. Sanatla da alakalı olan Sultan, Yıldız Sarayı’nda tiyatro yaptırmış burada oyun ve opera gösterileri düzenlenmiştir.

II. Abdülhamid 34 yaşında 31 Ağustos 1876 tarihinde tahta çıkmıştır. Tahta çıktıktan 4 ay sonra Meşrutiyeti ilan ederek Türk-İslam tarihinin ilk anayasayı olan Kanun-i Esasi’yi yürürlüğe koymuştur. II. Abdülhamid, Osmanlının içinde bulunduğu zor bir dönemde tahta geçmiş ve Osmanlıyı yeniden canlandırmak için büyük mücadeleler vermiştir.

Tahta çıkışının ilk yılında Osmanlı-Rus savaşı başlamıştır. Kaybedilen savaş sonrasında siyasi hamleleriyle kaybedilecek olan toprakların bir kısmını elde tutmayı başarmıştır. Dış borçları ödemek amacıyla Duyun-u Umumiye idaresini kurarak borç miktarını büyük oranda düşürmüştür. Yunanlıların Girit'e başlattığı isyanı bastırmış ve Yunanistan'a karşı başlattığı savaşı kazanarak Atina'ya kadar ilerlemiştir.

Yahudilerin Filistin'de devlet kurma teşebbüslerini engellemiş, mali krizde olmasına karşın borçların silinmesi gibi büyük teklifleri reddederek Filistin'de toprak satışına izin vermemiştir. Doğudaki ermeni hareketine karşılık Hamidiye Alaylarını kurmuş ve asayişi sağlamıştır.

Eğitimde, sağlıkta büyük yatırımlar yapmış ve birçok okul ile hastane açmıştır. Günümüzdeki Şişli Etfal Hastanesi bu dönemden kalan bir hastanedir. Ulaşımda demiryollarını inşa ettirmiş Hicaz demiryolu tamamlanmıştır. Sirkeci ve Haydarpaşa Garları bu dönemde yapılmıştır. Posta sistemi tüm ülkede yaygınlaştırılarak şehir postaneleri kurulmuştur.

31 Mart ayaklanması sonucunda 27 Nisan 1909'da tahttan indirilen II. Abdülhamid 3 yıl Selanik'teki Alatini Köşkünde ev hapsinden sonra 1912'de İstanbul'daki Beylerbeyi Sarayına getirilmiştir. Geçirdiği soğuk algınlığı rahatsızlığının ilerlemesi sonucunda 10 Şubat 1918'de İstanbul’da vefat etmiş ve Divan yolunda yaptırılmış Sultan II. Mahmut Türbesinde defnedilmiştir.

Osmanlı tarihinde 33 yıllık padişahlığı döneminde tüm zorluklara rağmen Osmanlıyı ayakta tutmayı başarmıştır. Çağdaşı Avrupalı devlet adamları tarafından üstün zekâsıyla devrinin siyasi dehası olarak kabul edilmiştir. Yeni kurulmak istenen dünya düzeninde Osmanlıyı en iyi şekilde temsil ederek Avrupa'nın planlarını bozmayı başarmıştır. Ancak tahttan indirildikten sonra Osmanlı parçalanmış ve bu coğrafyada başlayan kanlı ve kirli hesaplar ve hesaplaşmalar günümüze kadar devam etmiştir.

II. Abdulhamid'in, Dünya siyasetinde etkin ve Dünya siyasetine yön veren Osmanlıyı yeniden eski gücüne kavuşturma mücadelesi kaldığı yerden devam etmeye başlamıştır. Osmanlının mirasçısı olarak dirilişe başlayan Türkiye Cumhuriyeti, artık bazı devletlerin uygulamak istedikleri politikaları izleme değil, kendi politikasını üretmeye başlamıştır. Eskiden olduğu gibi İslam Dünyasının lideri ve korucusu olan bu millet, İslam Dünyasının özlemle beklediği barış ve huzur ortamını yeniden tesis edecektir. Unutulmamalıdır ki tarih yapan bu millet, tarihi geçmişi olmayan devletleri mağlup edecektir. Artık tarih izleme dönemi bitmiş tarih yapma dönemi başlamıştır.

Vefatının 100. yıl dönümünde 34. Osmanlı Padişahı ve 113. İslam Halifesi II. Abdülhamid Han’ı ülkesine, milletine ve İslam’a yapmış olduğu hizmetlerinden ötürü rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu yazı toplam 3705 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
14 Yorum