1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Sözel Siirt 2.si Şükrü Kılıçarslan
Sözel Siirt 2.si Şükrü Kılıçarslan

Sözel Siirt 2.si Şükrü Kılıçarslan

Sözel’de Siirt 2.si olan Şükrü Kılıçarslan: “Üniversiteyi bitirip memleketim Siirt’te öğretmenlik yapmak istiyorum.”

A+A-

Marmara Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü tercih eden ve şu sıralar yerleşmeyi bekleyen SÖZEL SİİRT 2.Sİ Şükrü Kılıçarslan, özel eğitim kurumları olan dershanelerin başarı yolunda önemli olduğuna dikkat çekerek BİREY DERSHANESİ’nin kendisine ciddi katkılar sağladığını dile getirdi.

14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencisi olan Türkçe Öğretmen adayımız Şükrü Kılıçarslan, Siirt’teki üniversite adayı genç öğrencilerin dünyasına ilişkin önemli ipuçları verdi.

-          Bizler yaz aylarında dershane ücretini toplayabilmek için çalışırken, Batı’daki çoğu öğrenci tatile gitmektedirler.

-          Batı’daki imkânların yarısı bile Siirt’te yok.

-          Bazı veliler ya aşırı baskı kuruyor yâda tamamen kayıtsız kalıyorlar.

E.G. - Niçin Siirt Üniversitesi’nde okumayı tercih etmedin?

Siirt Üniversitesi daha yeni kuruluş aşamasında olan bir üniversite olduğundan eksikleri bulunuyor. Ayrıca üniversite öğrenimimi farklı bir vilayette, farklı bir ortamda okumanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak üniversiteyi bitirdikten sonra Siirt’e dönüp burada Türkçe Öğretmenliği yapmayı istiyorum. Hedefimde bu var

E.G. - Siirt, Türkiye genelinde bu yıl 32 şehri geride bırakıp başarısını arttırdı. Tesadüf müdür bu?

Asla bir tesadüf değil. Bu yıl il olarak başarımız gerçekten şaşırtıcıdır. Siirtli öğrenciler gittikçe başarıyı yükseltiyor ve bunu istiyor. Biliyorsunuz Türkiye’de sözelde Siirt ikinci oldu. Bu başarıyı ulusal basın kuruluşlarının da dikkatini çekti ve büyük kentlerden televizyoncular gelip bizlerle röportaj yaptılar. Aslında deneme sınavlarında birçok arkadaşımız çok daha iyi sonuçlar çıkarmışlardı. Fakat gerçek sınavda biraz stres ve heyecan yaptık.

E.G. - Sınav stresiyle baş etmeye yönelik hocalarınızın size hiç katkısı olmadımı?

Olmazmı. Çok oldu. Gerek okullarımızdaki gerekse dershanelerimizdeki rehber öğretmenlerimiz sınav öncesinde bizlere çok telkinlerde bulundular. Tıpkı bir deneme sınavına giriyormuşuz gibi davranmamız gerektiğini, stresin sınavı olumsuz etkileyen bir şey olduğunu sürekli bizlere hatırlattılar. Ancak yinede birçok arkadaşımız bu heyecana yenik düştü. Gerçek sınavda bu heyecanı yapmamış olsaydık Türkiye ikincisi değil, birincisi olurduk.

E.G. - Ailelerin öğrencilere katkısı, desteği nasıl peki?

Arkadaşlarımız arasında her zaman konuşuyor, birbirimizin aileleri hakkında fikir alışverişleri yapıyoruz. Ne yazıkki bazı aileler çocuklarına karşı çok kayıtsız kalırken, bazı ailelerimizde aşırı baskı uyguluyorlar. Her ikisi de biz öğrencilere olumsuz yansıyor. Çocuklarıyla ilgilenmek onların sadece dershane ücretlerini ödemek, ihtiyacı olan şeyleri almak olarak algılanmamalıdır. Aşırı baskı da bizleri daha çok strese sürüklüyor.

E.G. - Peki dershaneye gitmek şartmıdır? Dershaneye gitmeden başarı sağlanamazmı?

Bana göre şart. Okuldaki eğitim yetersiz kalıyor. Siirt’in elde ettiği başarılarda dershaneler ön plana çıktı. Bunu görmemek mümkün değil. Ayrıca benim Sözel’de Siirt İkinciliğimde Birey Dershanesi’nin katkısını yeri gelmişken söylemek isterim. Dershanemizde kaynaklarımız çok iyi. Bize yarayacak her bilgi mevcut. Hocalarımızın bizlere olan ilgisi, yakınlığı çok iyi.

E.G. - Neden Siirt birincisi olamadın? Nerede hata yaptın?

Evet haklısınız. Ben ciddi bir hata yaptım. Okul notumu ben hafife aldım. Çok üzerinde durmadım. Fazla önemsemedim. Aslında bu konuda bilgi sahibi de değildim. Okul notunun önemli olduğunu bilseydim büyük ihtimalle Siirt birincisi olacaktım.

E.G. - Niçin hep Batı’daki iller daha başarılı oluyor? Bunu kendi arkadaşlarınız arasında hiç mütalaasını yaptınız mı?

Batı vilayetlerindeki başarıyı çok normal karşılıyoruz. Çünkü imkânları bizden çok fazla.

E.G. - Hep bu söyleniyor. Acaba gerçekten imkânları bizden fazlamı yoksa biz bahanelerin arkasına mı sığınıyoruz?

Batı’daki gibi burada 5 milyarlık dershane açılsa kimse gitmez. 10 kişilik sınıflar bizim şehrimizde yok. Sosyal aktivitelerimiz burada neredeyse yok denecek kadar az. Batı’daki sinemalar, tiyatrolar gibi etkinlik alanları onlarca belkide yüzlerce bulunuyor. Siirt’te gezeceğiniz doğru dürüst bir yerimiz bile yok. Ayrıca bizim arkadaşlarımızın çoğu yaz aylarında dershane ücretlerini toparlayabilmek için çalışıyorlarken, Batı’daki çoğu öğrenci ailesiyle birlikte tatile çıkıyorlar.

E.G. - Çok haklısın ancak bunu Doğu-Batı düşmanlığı boyutunda mı söylüyorsun?

Yo hayır asla! Doğusuyla batısıyla aynı ülkenin evlatlarıyız. Ben sadece durum tespiti yapmak, buradaki öğrencinin dünyasıyla batıdaki öğrencinin dünyasını karşılaştırmaya çalışıyorum.

E.G. - Çok teşekkür ediyorum. İnşallah üniversiteyi bitirip bir öğretmen olduğunda yada bir yönetici olduğunda seninle tekrar röportaj yapmak isteriz. Son olarak ne söylemek istersin?

Siirt her şeyi başarabilir. Maddi sıkıntılarımız olmasına rağmen iyi bir başarı yakaladık. Devletimizin ve kurumlarının daha fazla bizlere destek vermesini istiyoruz. İmkânlarımızı çoğaltırlarsa başarılarımız daha da artacaktır. Son olarak BİREY DERSHANESİ ile 14 Eylül Anadolu Lisesi’ndeki öğretmenlerime çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle de dershanemin başarımdaki katkısı çok önemlidir.

Bu haber toplam 4486 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!