1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı
Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı

Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı

Siirt Valisi Musa Çolak, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezinde incelemelerde bulundu.

A+A-

Merkezin kuruluş çalışmalarını çok yakından takip ettiğini vurgulayan Vali Çolak, bu merkez sayesinde Siirt’in sosyal envanterinin çıkarılacağını belirtti.

 

Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezinde verilen hizmetler konusunda Vali Musa Çolak’a bilgi sunan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, "Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze bağlı Yeni Mahalle Toplum Merkezi bünyesinde açtığımız Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi geçen hafta itibariyle hizmet vermeye başladı. Merkezimizde, Danışma Masası, Sosyal Hizmet Alan Taraması Masası, Aile Rehberlik Masası, Toplumsal Gelişim Masası, Sosyal Hizmet Modeli Uygulama Masası ve İzleme ve Değerlendirme Masalarını kurmuş bulunuyoruz. Koruyucu ve önleyici her türlü sosyal hizmetleri buradan planlayıp, buradan gerçekleştireceğiz. Merkezimizde halen 12 kişi çalışıyor. Ancak merkezimizin tam olarak işlevsel hale gelmesi için değişik meslek dallarında ihtiyaç duyduğumuz 15 personelin de atamalarını bekliyoruz. Bu personeller de göreve başladıktan sonra bir anlamda Siirt’in sosyal risk haritasının alt yapısı niteliğinde olacak olan alan taramalarına da kısa sürede başlamış olacağız." dedi.

 

Çıkarılacak sosyal risk haritasına göre, evde bakım hizmeti, rehberlik hizmeti, şiddet mağdurlarına yardım gibi hizmetlerin daha hızlı ve etkin yapılacağını kaydeden Canpolat, "Ara istasyon niteliğinde hizmet verecek Sosyal Rehabilitasyon Merkezimizde, acil sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan kişilerin geçici süre misafir edilmesinden sonra belirlenen nihai sosyal hizmet modeli doğrultusunda daimi kalacakları kuruluşlara göndereceğiz." diye konuştu.

 

SİİRT’İN SOSYAL RİSK HARİTASI ÇIKARILACAK

 

Siirt’te sosyal hizmetler alanında büyük bir ihtiyacı karşılayacak olan Sosyal Rehabilitasyon Merkezinin kurulmasına öncülük ettiğini ve bu anlamda büyük destek verdiğini kaydeden Vali Musa Çolak, "Yeni kurulan Sosyal Rehabilitasyon Merkezimizde, ilk aşamada 1 psikolog, 4 sosyal hizmet uzmanı, 1 sosyolog, 2 hemşire ve 3 memurun görev almasını sağladım. Diğer ihtiyaç duyulan personelin atamalarını da en kısa sürede yapacağız. Bu merkezimizin en önemli fonksiyonu, vatandaşlarımızın kuruma gelmesini beklemeden devlet olarak ayağına gidip, sorunlarını yerinde tespit etmek ve diğer kurumların görev alanları ile ilgili koordinasyonu sağlamaktır. Son yıllarda yoğun göç alan ve buna bağlı olarak göç olgusunun beraberinde getirdiği sorunları yoğun olarak yaşayan ilimizde, kadın ve çocuklar öncelikli olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik koruyucu-önleyici, eğitici-geliştirici ve rehabilite edici hizmetler bu merkezimiz aracılığıyla gerçekleştirilecektir." diye konuştu.

 

Siirt’in sosyal risk haritasını çıkartacaklarını vurgulayan Vali Musa Çolak, "İlimiz genelinde sosyal hizmetlerle ilgili temel bütün kuruluşların ortak sosyal hizmet veri tabanından faydalanması için ilimiz genelinde alan tarama çalışmaları gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalar sonucunda da, ilimizin sosyal hizmet envanterini çıkaracağız. Bu önemli veriler hızlı bir şekilde bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları başta olmak üzere, Yerel Yönetimler, Toplum Sağlığı Merkezi ve Sosyal Hizmet Birimlerinin ortak kullanacağı Sosyal Hizmet Veri Tabanı oluşturulacaktır. Bu veri tabanı sayesinde sosyal hizmet çalışmalarımız daha kaliteli ve hızlı bir biçimde yerine getirilecektir." dedi.

 

Buradaki incelemelerini tamamlayan Vali Musa Çolak, TOKİ konutlarının arka tarafında yapımı devam eden engelsiz yaşam merkezinin inşaat çalışmalarını denetledi. Yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Vali Çolak, inşaat çalışmalarının hızlandırılmasını ve bir an önce bitirilmesi için talimat verdi. Toplam 5 bölüm ve idare binasından oluşacak engelsiz yaşam merkezi inşaatının yüzde 70 civarında tamamlandığı belirtildi.

Bu haber toplam 2231 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!