1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sorularla Açı Dershanesi ve Siirt’te dershanecilik
Sorularla Açı Dershanesi ve Siirt’te dershanecilik

Sorularla Açı Dershanesi ve Siirt’te dershanecilik

İlimiz Siirt’te faaliyet gösteren 6 dershaneden biri olan AÇI DERSHANESİ’ni bu ayın inceleme konusuna aldık.

A+A-

Güres caddesinden, Nuri Bayam caddesindeki yeni yerine geçen, daha sonra ek bir SBS binası inşasına başlayan SİİRT AÇI DERSHANESİ’nin yükselen bir başarı grafiğine dikkatlerinizi çekmeye çalışacağız. İşte sorularla SİİRT AÇI DERSHANESİ…

 

Ne tür yayınlarınız var?

-          Genel Merkezimiz tarafından basılan kitaplarımız tüm illerimizdeki şubelerimizde mevcuttur.

Kitaplarımız arasında Soru Bankası, Konu Anlatımları bulunuyor. Kitaplarımız 9-10.11.Sınıflara ayrı, 4-5-6-7-8.sınıflara ayrıdır.

 

Kitaplarımızda takip edilen bir sıralama vardır. Bu sıralama uzmanlarımız tarafından öğrencilerimizin eğitim gelişimine bağlı olarak düzenlenmiştir;

 

Konu anlatımları

Soru bankaları

Yaprak testler

Ödev takip fasikülleri

Deneme sınavları

Tarama testleri

Çarşaf testleri

 

Yukarıdaki sıralamayı takip eden öğrencilerimiz 10 ay dershanemizde eğitim görerek çağına uygun ve yaşıtlarından da geri kalmayacak düzeyde yetiştirilirler.

 

İller arasında dershanecilik kıyaslaması yapacak olsak sizce Siirt’te dershanecilik olarak hangi düzeydeyiz?

-          Her sene daha da iyiye giden bir çizgimiz var il olarak. Batman’dan, Diyarbakır’dan daha iyiyiz demek mümkün değil fakat çok geride devahit kayar sayılmayız. Aslında Batman ve Diyarbakır’ın bütün şartları göz önünde bulundurulduğunda onlardan çok az geride olmamız bile önemli bir başarıdır.

 

Siirt Açı Dershanesi olarak, kaç öğrenciniz var?

-          Kurtalan’da da bir şubemiz var. Toplamda 600 öğrencimiz dershanemizde öğrenim görüyor.

 

Kaç öğretmeniniz var?

-          Merkez’de 22, ilçede 13 olmak üzere toplam 35 öğretmenimiz dershanemizde faaliyet gösteriyor.

 

Siirt Açı Dershanesinin kısaca gelişim tarihi nedir?

-          2002’de ilk olarak Güres caddesinde faaliyete başladık.

2004’te Kurtalan ilçemizde şubemizi açtık.

2008’de şuan ki yerimiz olan Nuri Bayam caddesinde kendi yerimize geçtik.

2010 yani bu yıl itibariyle ek SBS binamızı inşa ediyoruz.

 

Açı Dershanesi’ni tercih edenlerin tercih nedenleri sizce nedir?

-          Ciddiyet ama güler yüzlü bir ciddiyet diyebiliriz. 10 dakika bile derse geç gelen öğrenciyi şayet çok geçerli bir mazereti yoksa derse almıyoruz. Öğrencilerimize kendileri için çalıştığımız hissini veriyoruz. Başarıya inandırıyoruz. Tecrübelerinin yansıtılabilmesi konusunda öğretmenlerimizi sürekli denetliyoruz. Yaptığımız haftalık toplantılarla tecrübelerimizi aktarıyoruz. Öğrenci takibine önem veriyoruz. Önce deneme sınavıyla öğrencimizin durumunu tespit ediyoruz. Öğrenci velileriyle toplantılar da bizim için önemli. Sezon içinde 2 kez veli toplantısı düzenliyoruz. Sınıf bazında toplantılarımız daha fazla oluyor.

 

Perşembe günleri saat 16:00-18:00 arası velilerimizin buluşma günüdür. Herkes gelebilir. Özel bir gün ve saat belirledik ki diğer günlerde öğretmenlerimizin mesaisini tüketmiş olmayalım. Verimliliği arttırmak için böyle bir uygulamamız var.

 

Veliler açısından “Parasını verdim, benim sorumluluğum bitti” anlayışı doğru mu?

-          Velilerimizin sorumlulukları çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakla bitmez. Çocuklarını mutlaka takip etmelidirler. Bazen velilerimizi bu konuda biz zorluyoruz, dershanemize çağırıyoruz.

 

Geçen yıl İller arasındaki sıralamada Siirt kendi çıtasını yükseltti. Nasıl oldu bu?

-          Geçen yıl eğitime olan ilgi arttı. Vali beyin desteği, Milli Eğitim Müdürümüzün desteği, Okul Müdürlerimizin desteği oldu. Kentsel bir heyecan yaşandı. İlk kez geçen yıl ilimizdeki dershanelere rağbet oldukça arttı. Destekler ve kurumlar arasındaki işbirlikleri iller arasındaki seviyemizi yükseltmeyi de beraberinde getirdi.

 

Ek bir bina inşa ediyorsunuz. SBS binası. Nedir bu?

-          Siirt’te bir ilki gerçekleştiriyoruz. Yakın illerin çoğunda bile yok bu sistem. Ek bina kavramının tam olarak adı dershanecilikte uzmanlaşmadır. Bilirsiniz hastanelerde Dâhiliye, Çocuk Hastalıkları gibi branşlaşmalar var. Bu uzmanlığı ve en üst seviyede hizmeti sağlamaktadır. Biz de branşlarımızı, uzmanlık alanlarımızı ek bina ile ayırıyoruz.

 

Tek binada olunca tüm branşları dar alanda sıkıştırılıyor. SBS öğrencisiyle ÖSS öğrencisi aynı alanı paylaşıyorlar. Lise öğrencisiyle, ortaokul öğrencisinin aynı yerde eğitim görmesi demektir bu. Ek bina ile biz bu sıkıntıyı kökünden çözmüş olacağız. Zamanı daha doğru kullanmış olacağız. Kalite artacak. Ek binanın kaliteyi ne kadar arttırdığı çok değil 1 yıla kadar hissedilecektir.

 

Bu haber toplam 4615 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!