1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. SODES Eğitim Projeleri yine gecikmeli
SODES Eğitim Projeleri yine gecikmeli

SODES Eğitim Projeleri yine gecikmeli

Siirt’in Türkiye sıralamasındaki yükselişinin en önemli faktörlerinden SODES Eğitim Projeleri “bir ara hallederiz” mantığından bir türlü kurtulamadı.

A+A-

İlimiz Siirt’in eğitim başarısında Türkiye’deki sıralamasını son 10 il arasından, ilk sıralara gelmesinde SODES Eğitim Projelerinin desteği çok büyük. Son üç yıla kadar eğitim başarısında Türkiye’de sonlara giren iller arasında idik.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Ancak üç yıl önce başlatılan SODES kapsamındaki Eğitim Projeleri sayesinde ilimiz Siirt’in yükselen başarısı herkesi şaşırttı. Öyle ki geçtiğimiz yıl Türkiye’nin eğitim gündeminde Siirt konuşuldu. Ulusal medya tarafından ilimize gönderilen muhabirler günlerce Siirt’in eğitimdeki ani çıkışı ve ilk iller arasına girişi konuşuldu, yazılıp çizildi.

 

ENGEL BÜROKRASİ Mİ? YOKSA "BİR ARA BAKARIZ" ANLAYIŞI MI?

 

Ne yazık ki Sodes Eğitim Projeleri ilimizin eğitim çıtasını yükselttiği halde, yaşanan bürokratik engeller ve “bir ara hallederiz” anlayışı sayesinde projeler her yıl gecikmeli olarak hayata geçiyor.

 

Son derece önemli olan Sodes Eğitim Projelerinin her yıl gecikmeli olarak başlaması “keyiflerin bozulmaması” olarak değerlendiriliyor. Öyle ki projelerin faaliyete geçtiği ilk yıl Mart ayında yani eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, sonraki yıl Aralık ayı başında hayata geçmişti.

 

EĞİTİMİN ÖNEMİ SÖZDE DEĞİL ÖZDE OLMALI

 

Sodes kapsamında hazırlanan eğitim projeleriyle başarılı fakat maddi imkansızlıklar içerisinde olan öğrencilerin dershanelere gönderilmesi her yıl en erken Kasım’ın sonunu buluyor. Eğitim-Öğretimin başlayalı aylar geçtikten sonra öğrencilerin dershanelere gönderilmesi projeden %100 verim alınamamasına da neden olabiliyor. Eğitimin önemini her fırsatta dile getirenler, ilimiz Siirt’in yükselen başarısını gördükten sonra SODES dershane projesini Haziran-Ağustos ayında başlaması gerektiği belirtiliyor.

Bu haber toplam 2777 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!