1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sizce Hangisi Daha Çok Önemli Proje?
Sizce Hangisi Daha Çok Önemli Proje?

Sizce Hangisi Daha Çok Önemli Proje?

Sizce Van Çatak Pervari Siirt Projesi mi? yoksa Siirt Eruh Şırnak Projesi mi?

A+A-

Uzun yıllardan beri yapılması için siyasetçilerin bir numaralı vaadi olan Van Pervari Siirt yolunun çalışmalarının ne durumda olduğu merak edilirken şimdilerde bu yol yapımın dışında Şırnak Eruh Siirt yolunun da önemi tartışılmaya başlandı.

 

Her iki yolunda ilimizi çıkmaz sokak kaderinden kurtulacağı umudunu taşırken her iki projeden hangisinin daha önemli olduğu tartışması bir anda ortaya çıktı. Buna göre her iki projeden hangisi daha verimli ve ilimize katma değer katacağını Siirtliler.Net olarak siz takipçilerimiz için araştırdık.

 

Her iki projenin de amacının Doğu ve Türkî cumhuriyetlerinin Ortadoğu ülkelerine transit bağlantısı olması bu yolun kullanışının da önemini ortaya koyuyor. Buna göre transit güzergâhı kullanacaklar için yol güvenliği, mesafesi ve fiziki şartları da önemli bunun için yaptığımız araştırmada bulduğumuz veriler hangisinin daha önce yapılması ve çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini ortaya koyuyor.

 

Buna göre yaptığımız araştırmada projelerin durumları şöyle;

 

Van-Pervari-Siirt Yol Yapım Projesi

 

Başlangıç tarihini bilemediğimiz ama son 20 yılın tüm siyasetçilerinin en önemli vaadi olan bu proje topal aksak devam ediyor. Uzun zamandan beri henüz Pervari ilçesine bile ulaşamayan yapım çalışmalarının en büyük engeli hava şartları ve yol çalışmalarının yapıldığı bölgenin fiziki yapısı kış aylarında kar yağışıyla kapanan yolların açılmasının bile uzun sürdüğü bölgede yol yapım çalışmalarının bitirilmesi konusunda büyük zorluklar çekiliyor. Bu yolun bitirmesi durumunda Van ilini Siirt’te bağlayacak olan bu güzergâh daha sonrada Siirt üzerinden Habur sınır kapısına uzanacak. Buna göre bitildikten sonra transit yol statüsüne kavuşması beklenen yolu kullananlar da mesafe farklılığında göz önünde bulunduracak. Buna göre Van ilinden çıkan bir aracın Habur’a uzanana yol güzergâhında Van Çatak arası 80 KM, Çatak Pervari arasında 80 KM, Pervari Siirt Arasında 90 KM, Siirt Şırnak Arasında 90 KM Şırnak Habur Arasında 90 KM yol kat edecek. Toplamda 430 KM yol kat edecek olan araç buradan Ortadoğu ya açılan kapıya ulaşabilecek. Bu mesafeyi yaz aylarında ortalama 5 saat gibi bir sürede kat edecek olan araç kış aylarında yoğun yağışın yaşadığı bu güzergâhta kaç saatte alabileceği bilinmemekte.

 

Siirt Eruh Şırnak Yol Yapım Projesi

 

2 binli yılların başında başlanılan bu projede Çatak Pervari Siirt projesi gibi düşünülerek doğu ülkelerini Ortadoğu ülkelerine transit bir yolla bağlanması düşünülmüştür. Yapımına başlandığında hızlı bir şekilde devam eden bu çalışma son yıllarda topal aksak yürüse de bitirilmesi çok zaman almayacağı da ön görülüyor. Diğer projeye nazaran daha zahmetli ve risksiz olan bu projenin bitirilmesinden sonra bölgedeki en büyük ulaşım hatlarından biri olacak. Van ilinden çıkan bir aracın Van Siirt 250 KM (Bitlis yol güzergâhı) Siirt Şırnak 90 KM Şırnak Habur 90 KM yol kat ederek Ortadoğu ya gidebilecek. Yol yapım çalışmalarının bitirilmesi sonucunda diğer yola nazaran fiziki koşulları daha iyi olan bu yol bitirilmeside diğer projeye göre de daha kolay.

 

Yıllardan beri süre gelen bu iki projenin bitirilip hizmete geçmesi beklenmekle beraber bu projelerin ilimizi çıkmaz sokaktan çıkarmaktan öte ilimize daha fazla neler katabileceği düşünülmelidir. Her iki projenin amacının aynı olması ülkedeki transit yollarında en önemlileri olacağı beklenmektedir.

 

Siirtliler. Net’in takipçileri için yaptığı bu kısa araştırma sonucunda ilimiz için en zaruri ve en ivedi şekilde bitirilmesi gereken projeyi bu bilgileri aktardıktan sonra sizlerin yorumlarına bırakıyoruz.

Bu haber toplam 2076 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!