1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siyasi Partilerde Genel Merkez başka, İl Teşkilatları başka
Siyasi Partilerde Genel Merkez başka, İl Teşkilatları başka

Siyasi Partilerde Genel Merkez başka, İl Teşkilatları başka

Ülkemizde siyasi partilerin Genel Merkez’leri ile vilayetlerdeki teşkilatları arasındaki dengesizlik, kopukluk ve denetimsizlik beraberinde rantçılığı, partiyi hizmet kapısı değil, rant için aracı kapısı olarak görme duygusunu getirmektedir.

A+A-

Siyasi Partilerde Genel Merkez başka, İl Teşkilatları başka

 

SİİRTLİLER.NET

 

Her partinin doldurduğu bir boşluk olduğu gibi, her parti belli bir kesimi temsil etmektedir. Genel Merkez’ler, illerdeki teşkilatlarını yeteri oranda denetleyemedikleri için ya da uzaktan denetlediği için teşkilatlar nazarında Genel Merkez’ler “iyi bir maddi kaynak” kapısı olarak görülmeye devam edecektir.

 

Siirtliler.Net olarak Siirt meydanına indik ve vatandaşın gerek kendi partileriyle gerekse benimsemedikleri diğer partilerle ilgili düşüncelerini sorduk. Tüm bu bilgiler ışığında Siirt’teki bazı siyasi partileri tek tek değerlendirmekte fayda görüyoruz. Yazının uzun olmaması için örnekler kısa tutulmuştur.

 

 

AK PARTİ :

Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki haklı çıkışı tüm dünya basını ve Türk basınında geniş yankı buldu. O gece yurda dönen Başbakan Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanında oldukça kalabalık bir şekilde partililer tarafından coşkuyla karşılandı.

 

Bu coşku birçok il teşkilatlarında büyük bir heyecan dalgasına dönüştürülürken, Siirt’te ise tam bir sessizlik hâkimdi. Siirt’in ne Ak Parti’li 2 milletvekili ne de İl Teşkilatı bırakın davul zurnalarla o tarihi günü kutlamayı, bir basın açıklaması dahi yapmamışlardı.

 

MHP:

Hükümetin açılımlarına karşı tepki gösteren ve “Norşin” açıklamalarıyla tepkileri üzerine çeken Tillolu MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural’la ilgili gerek ulusal basında gerekse Siirtliler.Net sitesinde çıkan haberler Oktay Vural’ın Siirtli nazarında değer kaybetmesine neden olmuştur.

 

Bu durum karşısında MHP İl Teşkilatının üzerine tam bir ölü toprağı serpilmiş gibiydi. Kamuoyunu bilgilendirme, basın açıklaması yapma gibi hiçbir faaliyet gösterilmedi.

 

CHP:

CHP’de geçen son seçimlerde şu anekdotlar halen hafızalardadır. Belediye Başkan Adayı Dt.Levent Oktay, sabahtan akşama kadar seçim çalışması yaparak 2 oy topluyor, Genel Başkanları Baykal çıkıp bir konuşma yaptığında o gün toplanan tüm oylar geri dönüyordu. Tıpkı MHP ve diğer partiler gibi CHP’de de genel ülke siyasetinde Genel Merkez’lerinin duruşlarıyla ilgili duyarsızlık söz konusu.

 

DTP:

En aktif parti diyebiliriz. Siyasetin her hücresine karşı iyi bir sorumluluk gösteriyorlar. Ne olursa olsun, kim olursa olsun “Benim Partim” anlayışı çok kuvvetli. Kendi içlerinde “Hükümet Açılımlarına” karşı “destekleyenler”, “desteklemeyenler” şeklinde iki farklı görüşe ayrıldılar. Ama buna rağmen dışarıya karşı bu ayrılıklarını yansıtmamakta özen gösteriyorlar.

Bu haber toplam 1587 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!