1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siyasi kulislerde BDP
Siyasi kulislerde BDP

Siyasi kulislerde BDP

Siyasi kulislerde BDP’nin muhtemel seçim taktikleriyle ilgili notlar…

A+A-

Seçim sathına girilen Siirt’te adaylara, parti çalışmalarına ilişkin seçimlerin nabzını tutan Siirtliler.Net’ten bir özel dosya daha…

Siyasi kulislerde BDP, Siirt’te ne yapmalıdır ya da ne yapacaktır? Ne yaparsa istediği seçim sonucunu çıkaracaktır? İşte yapılan çeşitli tespitler!

BDP, Siirt’ten 1 milletvekili çıkaracağına kesin gözüyle bakılıyor.

AK Parti halk tarafından beğenilmeyen ya da tanınmayan 3 aday göstermesi, BDP’nin ekmeğine yağ sürecektir ki, BDP bu durumda 2 milletvekili çıkarma ihtimalini yüksek oranda arttıracaktır.

BDP, seçime bağımsız aday(lar)la girecektir.

BDP, 2 bağımsız adayla seçime girmenin riskli olacağının farkında. İkinci aday oyları böleceğinden birinci adayının da kazanamaması ihtimali bulunuyor. AK Parti kötü adaylar gösterirse BDP 2 adayla girme riskini göze alacaktır.

2 bağımsız adayla seçime girmenin bir başka riski ise; oy pusulasında bağımsızların karışması ihtimalidir.

Bölgelerde iyi bir etüt çalışması bulunuyor. 2 adayla seçime girmesi halinde 1.Bölge: Siirt, Eruh ve Pervari muhtemel iken, 2.Bölge ise: Kurtalan, Baykan, Ziyaret, Tillo olması muhtemeldir.

BDP, 2009 yerel seçimlerinde Siirt Merkez’den 25 bin oy aldı. Bu oylara tepki oyları da dâhil idi. Örneğin; bir binada Belediye seçimlerinde AK Parti 350 oy alırken aynı binada referandumda baskıya rağmen 800 evet oyu çıktı.

Hakim ve Savcılar tarafından geçtiğimiz günlerde tutuklu bulunan PKK, KCK gibi militanların tahliye edilmesi seçim döneminde BDP’nin baskı gücünü arttıracaktır.

Belediye Başkanı Selim Sadak’ın başkanlık görevinden istifa edip milletvekili adayı olması bir ihtimaldir. Ancak Sadak’ın istifa etmesiyle Siirt Belediyesi’nde dağılma süreci başlar. Çünkü Sadak’ın belediyede bir otoritesi bulunuyor.

CHP’nin güçlü bir aday çıkarması BDP’ye olumsuz yansıyacaktır.

BDP kendi adayını ya da adaylarını, AK Parti’den önce açıklamayacaktır.

BDP seçmeninde Siirtli olmayan, ithal adaya karşı rahatsızlıklar bulunuyor. BDP’nin bu rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak seçmenin yakından tanıdığı birini aday göstermesi muhtemeldir. Bu adayın ise Siirt Merkez veya Kurtalan ilçesinden olması ihtimaldir.

Kurtalan eski Belediye Başkanlarından BDP PM üyesi Nezir Gülcan’ın ismi muhtemel adaylar arasında geçiyor.

CHP ile BDP arasında ittifak ihtimalinden söz ediliyorsa koalisyon kurmaları ihtimalinden de bahsediliyor. Koalisyon Hükümeti için CHP-MHP-BDP ortaklığından dahi söz ediliyor.

 

Siyasi kulislerde nelerin konuşulduğuyla ilgili haberlerimiz devam edecektir.

Bu haber toplam 5325 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!