1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siyasette ittifak meselesinde kafalar karışık
Siyasette ittifak meselesinde kafalar karışık

Siyasette ittifak meselesinde kafalar karışık

Baraj düşürülmeyecek. CHP, terör örgütleriyle arayı bozmuyor çünkü HDP oylarına göz dikti. Saadet, İYİ Parti ve TKP arasında ittifak olursa şaşırtıcı olmaz.

A+A-

Geçmişte AK Parti ile MHP arasında yaşanan sert tartışmalar özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ciddi bir yakınlaşmayla yumuşamış ve yeni kurulan “Milli İttifak” ile tamamen son bulmuştur. Ancak buna rağmen ittifak meselesinde kafalar karışık. CHP, HDP, SP ve diğer partiler ise bu ittifaktan oldukça rahatsız. Kaldı ki “Milli İttifak” şeklinde gelişen bu siyasi kavram karşısında kendilerini “ne yani biz milli değil miyiz?” şeklinde savunmaya başladılar bile. MHP, bu ittifak meselesinde seçim barajının düşürülmemesi konusunda istekli. Çünkü kendisini hem barajın üstünde görüyor hem de sınırda dolaşan HDP’nin barajı geçmemesini istiyor. Baraj düşürülürse en çok vekil ise AK Parti’den gidecek. Barajın düşürülmemesiyle ilgili AK Parti, kendi kaygılarında haksız değil. Zaten barajı getiren de kendisi değil.

CHP’nin terör örgütleriyle ilgili başı dertte. Bir yandan terör diyemeyip lafı ağzında gevelese de siyasette ittifak meselesinde HDP ile ittifak kurmayacak. Bu kesin bir bilgi değil sadece ön görüdür. CHP’nin PYD/YPG/PKK gibi terör örgütlerini hedef almaması HDP seçmeninin oylarına göz dikmesinden kaynaklanıyor. Siyaset uğruna kendi askerine/polisine ve vatandaşına silahlananlarla kötü geçinmemenin adını herkes çok iyi biliyor.

Peki ya Saadet, İYİ Parti ve TKP gibi partiler ne olacak? İttifak meselesinde aynı cephede kol kola girerlerse kimse hiç şaşırmasın.

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
4 Yorum