1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siyaset kurumu nasıl görülüyor?
Siyaset kurumu nasıl görülüyor?

Siyaset kurumu nasıl görülüyor?

Başbakan Erdoğan, siyaset kurumunun Türkiye’de güven kazandığını söyledi. Peki aynı durum Siirt’te de geçerli mi?

A+A-

2011 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı üzerine TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde siyasetin tarifine yer verdi. AK Parti’nin iktidara gelmeden öncesiyle bugün gelinen noktadaki siyaset kurumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

Siyaset söylediğini unutmakla, sözünü çiğnemekle, ilkelerini rafa kaldırmakla, aynaya baktığında mahçup olmakla anılıyordu. Siyaset yolsuzluk, usulsüzlük, kayırma vesilesi olarak görülüyordu. Siyaset kurumu kirli bir kurum olarak görülüyordu. AK Pati, siyaseti temize çeken bir partidir. Siyaset ile yolsuzluğu birbirinden ayırmış, uzaklaştırmış bir partidir. AK Parti, siyasete güveni yeniden tesis etmiş, itibarını vermiş bir partidir.

Başbakan Erdoğan’ın Türkiye genelinde siyaset kurumuyla ilgili oldukça başarılı adımlar attığı bilinen bir gerçek. Ancak benzer durum Siirt’teki siyaset kurumu için geçerli mi? İşte bu sorunun yanıtını merak eden Siirtliler.Net e-Gazeteniz sokağa çıktı ve vatandaşa sordu.

 

Yahya Acar (39) Eczacı

yahya acarTemelde dürüst insanların kirli işlerle işi olmaz. Siyaset kurumu sadece Siirt’te değil Dünya’da da şaibelidir. Örneğin ABD’nin Ortadoğu üzerinde uyguladığı siyaset. Dürüst insanlar her zaman isimlerine leke gelmesinden çekinirler. Bu sebeple dedikodusu ve fitnesi çok olan bu kurumdan uzak durmak isterler.

Yaşar Gül (30) Taksiciyaşar gül

Siyasette her zaman bir şaibe vardır ve bu inkâr edilemez. Hatta bazen ayyuka bile çıkar. AKP’li bir vekilin CHP geçişi ile örneklendirebiliriz. Tabi geçmişte bu tür örnekleri çok yaşadık. Dürüst insanlar her zaman bu kurumdan uzak dururlar ve bana göre uzak durmaları da gerekiyor.

 

osman aşçıOsman Aşçı (32) Kırtasiyeci

Siirt’te siyaset gününden beri şaibe kokuyor. Nedenini bilemiyorum ama dürüst insanların bu kurumda yer almamaları düşündürücüdür.

 

 

alaattin kayguAlaattin Kaygu (29) Çiftçi

 

Şu ana kadar siyasetten hiç kimse hayır görmedi. Temeli boş ve yalandır. Dürüst insanlar da temeli boş ve yalan olan bir işte yer almak istemezler.

 

 

ayhan tomrisAyhan Tomris (25) Türkçe Öğretmeni

 

Kesinlikle şaibe vardır. Hele bu siyaset Siirt’te yapılıyorsa… Özellikle şaibeli insanların bu kurum içinde yer almaları; dürüst ve memleketini seven insanlara siyaset yapmaları için fırsat imkanını ortadan kaldırıyor.

 

Erhan Işık (33) Esnaf

 

Siirt’te siyasetin şaibeli olduğu bir gerçektir. Neden kendi içimizden birerhan ışık milletvekili seçemiyoruz. Bir esnaf, bir emekli, bir garibanı vekilimiz olarak tayin edemiyoruz. Siyaset zengin işimidir? Herhalde siyasetin espirisi biraz yalan-dolan ve biraz da ön yargıdır. Genel olarak dürüst insanlar siyasetten uzak durmuyor ama böyle şaibeli bir kurumun içinde de yer almak istemiyorlar.

 

Mehmet Tren (35) Berber

 mehmet tren

Siyaset kurumunu şaibeli olarak adlandırmak çirkin olur ama olumsuzluklar da yok değil. Belki de bu olumsuz söylentiler azımsanacak kadar az değil ama bunun nedeni ehliyetsiz, yetersiz kişileri vekil olarak seçmemiz veya bize seçtirilmesidir. Sanırım önümüzdeki yıllarda bu konuda içimiz rahat bir nefes alacak ve iyi bir siyasetçi göreceğiz.

Bu haber toplam 3216 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!