1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siviller de şehit kategorisine alınıyor
Siviller de şehit kategorisine alınıyor

Siviller de şehit kategorisine alınıyor

Terör eylemlerinde hayatını kaybeden sivillerin de şehit kapsamında değerlendirilicek.

A+A-

Yapılan yeni düzenleme ile ilgili açıklamada bulunan Demirkıran; “Bölgemizde yıllardır başta köy korucuları olmak üzere terörle mücadelede mağdur olan insanlarımızın sorunlarını Ak Parti Milletvekilleri olarak ilgili bakan ve yetkililere fırsat buldukları her platformda aktardıklarını, bunun bir sonucu olan bu düzenlemenin, her ne kadar kaybedilenleri geri getirmese de, mağduriyetleri nispeten gidereceğini ümit ettiğini ifade etti.

Demirkıran, düzenlemenin içeriği ile ilgili şunları söyledi:

“Terör eylemlerinde hayatını kaybeden siviller şehit kategorisine alınacak. Siirt’te şehit edilen dört kızımız, Batman’da Mizgin Doru, Bingöl’de Hatice Belgin, Ankara Kumrular Sokakta şehit edilen Mustafa Bingöl artık kanunen de şehit sayılacak. Bu bağlamda terör sebebiyle hayatını kaybeden ya da malul olan sivillere ve yakınlarına da tazminatın yanı sıra aylık da bağlanacak.

Mevcut durumda şehit ailesinden birine veya eşine veya çocuğuna bir adet istihdam hakkı tanınırken, yeni düzenleme ile biri eşi ya da çocuğu, diğeri ise ailesinden bir fert olmak üzere iki kişiye iş imkânı sağlanacak.

Anne-babaya ödenen maaşta daha önce malullük ve muhtaçlık şartı aranırken artık bu şart aranmayacak.

Şehit ve gazi sayılma kapsamı da genişletiliyor. Terör olayları sebebiyle göreve gidiş-dönüşler esnasında meydana gelen kazalar sonucu yaralanan, sakatlanan ve hayatını kaybedenlerde kanun kapsamına alınacak.

Terörle Mücadele Kanununu kapsamındaki er ve erbaş ile geçici köy korucuları da artık faizsiz konut kredisinden yararlanacak.

Malul olan gazilerimize sağlanan bakım desteği köy korucularını da kapsayacak şekilde genişletilecek. Bakım desteği bir asgari ücret tutarından iki asgari ücret tutarına çıkarılacak.

Terörle mücadele görevlerini ifa ederken yaralanan kamu çalışanı ve sivillerin malullükleri kesinleşinceye kadar her türlü sağlık ve tedavi hizmetleri artık hiçbir katılım payı alınmaksızın yapılacak. Köy korucuları da her türlü iyileştirici, rehabilite edici araç-gerecin temininde artık katkı payı ödemeyecekler.”

Bu haber toplam 1595 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!