1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sivil Toplum Örgütleri Uludere Olayını Kınadı
Sivil Toplum Örgütleri Uludere Olayını Kınadı

Sivil Toplum Örgütleri Uludere Olayını Kınadı

Sivil Toplum Örgütleri Uludere sınırında meydana gelen ve 35 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan olayı kınadılar.

A+A-

Siirt’te aralarında KESK Şubeler Platformu, Siirt Barış Meclisi, MKM, Barış anneleri İnsiyatifi, TUHAYDER, BDP, CHP, HAS Parti, Belediye iş, Disk Genel İş, Haber İş, İHD, Berfin Kadın Dayanışma Merkezi, Siirt Tabipler Odası bulunduğu Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütleri Uludere Ortasu köyünde meydana gelen ve 35 kişinin ölümüne neden olayla alakalı kınama gösterisi yapıldı. Grup basın açıklaması yaptıktan olayı kınamak ve protesto etmek için oturma eyleminde bulunduktan sonra sessizce dağıldı.

 

Yapılan ortak basın açıklamasında “ 29.12.2011 tarihinde gece geç saatlerde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı ortasu köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu 15–20 yaşları arasında 35’ten fazla sivilin hayatını kaybetmesi savaş çığırtkanlığının vardığı boyutları bir kez daha gözler önüne sermiştir.

 

Ülke adeta ırak’a Afganistan’a dönüştürülmüştür.

İş imkânlarının olmadığı için yıllardır bölgede kaçakçılık yapan ve bu durumdan devletinde bilgisi olduğunu ifade eden köylülerin anlatımlarına göre Federal Kürdistan bölgesinden mazot ve gıda maddeleri alan 50 köylü dönüş yolunda 4 adet savaş uçağı tarafından bombardımana tutuldu.

 

Sınırda önlerinin gülyazı karakoluna bağlı askerler tarafından kesildiğini söyleyen köylülerin biz dönerken askerler yolumuzu kesti geri kaçarken de savaş uçakları üzerimizden geçerek bomba yağdırdı sözleri katliamın bilinçli bir şekilde işlendiği yönünde derin şüpheler uyandırmaktadır. Katliamın MGK toplantısı ardından yaşanması da manidardır.

 

30 yıldır süren savaşında etkisiyle yoksulluk ve işsizliği katmerleşerek artan bölge halkına günlük yaşamını idame ettirmek için kaçakçılık yapmaktan başka çare bırakmayanların bu vahşetini kınıyoruz.

Ve bir kez daha bu ülkenin kanayan yarası olan kürt sorununun katliamlarla savaşla çözülemeyeceğini vurguluyor sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için hiç vakit kaybetmeden somut adımlar atılması gerektiğinin altını çiziyoruz.

 

Operasyonların durdurulması kimsenin ölmemesi daha fazla kan ve gözyaşı dökülmemesi ve barış ortamının tesis edilmesi için herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz.” Denildi.

 

 

Bu haber toplam 2809 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!