1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Şirvanlılar Dernek Başkanı Av.Selim Ant
Şirvanlılar Dernek Başkanı Av.Selim Ant

Şirvanlılar Dernek Başkanı Av.Selim Ant

Dağınık haldeki Şirvan’lı hemşehrilerimizi bir araya getirmek, tanışmalarını sağlamak, sosyal yardımlaşmayı temin etmek için uğraşıyoruz. Bu çabamızı elimizden geldiğince sürdürüyoruz.

A+A-
Başkan Av.M.Selim ANT 1947 Şirvan/Zivzik doğumlu. İlkokulu kendi köyünde okudu. Ortaokul ve Lise’yi Siirt’te tamamladı. 1966’da Lise mezuniyetinden sonra İst. Üniversitesi Hukuk Fakültesine girer. 1972 yılında mezun olur. 1974 yılından beri serbest avukatlık yapmaktadır. 3. Dönemdir Şirvanlılar Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır.

Derneğin çabalarından bahseder misiniz ?

Dağınık haldeki Şirvan’lı hemşehrilerimizi bir araya getirmek, tanışmalarını sağlamak, sosyal yardımlaşmayı temin etmek için uğraşıyoruz. Bu çabamızı elimizden geldiğince sürdürüyoruz.

Derneğin faaliyetleri nedir ?

Özellikle İstanbul gibi bir metropolde yaşayan ve dağınık halde yerleşik bulunan Şirvan’lıları bir araya getirmek için her türlü etkinliği yapmaktayız. Bu manada bazen geceler düzenliyoruz. Şirvan’ın tanıtılmasını sağlamakla ilgili çeşitli çalışmalara giriyoruz. En son bir tanıtım CD’si hazırladık. Yine hemşehrilerimizle bir araya gelmek, irtibatlarımızı koparmamak için piknikler, kahvaltılar düzenliyoruz. Tabanımızı bir araya getirmek için her türlü etkinliği hazırlayıp uygulamaktayız. Faaliyetlerimiz genel olarak bunlardır.

Tanıtımla ilgili ciddi bir eksikliği var Şirvan’ın. Bu hususta özel gayretleriniz olacak mı?

Şirvan’ı gerçek anlamıyla tanıtacak yazılı belgeler bulmak çok güç. Çok yüzeysel tarihi bilgiler var fakat esaslı bir tarihi araştırmayı yapmaktayız. Bu konuda devlet arşivlerinde araştırma yapma durumunda olan insanlarımızla görüşüyoruz. Tabi Şirvan’ın gerçek tarihini çıkarabilmek ne kadar mümkündür bunu bilemiyoruz. Tarih kalıntılarımız maalesef talan edilmiş. Gömü bulmak, altın bulmak bilmem ne bulmak düşünceleriyle maalesef talan edilmiş tarihi kalıntılarımız. Bu yüzdendirki tarihi araştırmaları yapmakta zorlanıyoruz.Derneğiniz daha çok İstanbul’daki Şirvan’lıları bir araya getirme üzerinemi kuruldu. Şirvan’la ilgili, yani İstanbul’dan çok Şirvan’a yönelik yatırımlarımız, çalışmalarınız var mı?

Bizim derneğimizin amacı sadece İstanbul’daki Şirvan’lı hemşehrilerimizi bir araya getirmek değil. Bununla birlikte Şirvan’ın tanıtımıyla ilgili çalışmalar yapmaktır. Sosyal faaliyetlerine, kültürel faaliyetlerine katkıda bulunmak, bunları genişletmek, yok olan değerlerimizi ortaya çıkarıp yaşatmaya çalışmaktır. Örneğin folklor grubumuz var. Bu ekibimizle folklor kültürümüzü ayakta tutmaya çalışıyoruz.

Uzun vadede geliştirdiğiniz projeleriniz var mı ?

Projeler geliştiriyorsunuz ancak ciddi kaynağınız yoksa projeleriniz sadece kağıt üzerinde kalıyor. En önemli projemiz eğitimle ilgilidir. İlçemizde yaşayan veya İstanbul’a gelen hemşehrilerimizle ilgili eğitim sorunlarını aşmalarında her türlü katkı ve desteği sağlayabilmektir. Şirvan’daki çocuklarımızın maalesef ilkokul veya ortaokuldan sonra eğitimine devam etme şansları yok. Maddi imkansızlıklar nedeniyle, sosyal imkansızlıklar nedeniyle eğitimlerine devam edemiyorlar.İstanbul’da kurulu olan Şirvan’ın köy dernekleri bulunuyor. Bu derneklerle ilişkileriniz ne derecede ?

Evet, İstanbul’da ilçemizin köyleri adına kurulu olan epey köy derneklerimiz mevcut. Bu derneklerimizle sürekli irtibat halindeyiz. Çoğu zaman ortak kararlar almaktayız.

Şirvan’ın sorunlarından veya eksikliklerinden bahseder misiniz?

Her aydının, her medya mensubunun özellikle Siirt’in genel tarihiyle, merkezin sorunlarıyla ilgilenmişler. Kimse Şirvan’ın tarihiyle, sorunuyla, kültürüyle ilgilenmemiş. Sadece Şirvan değil, Pervari ilçemiz, Eruh ilçemiz hepsi aynı kaderi paylaşıyor. Siirt sadece Merkez ilçeden ibaret değildir. Şirvan’ıyla, Pervari’siyle, Baykan’ıyla topyekün üstüne eğilmek lazım. Şirvan gibi ilçelerimiz bir kenarda yetim bırakılmamalıdır. Köylerimiz, kasabalarımız dile getirilmelidir.

Bu bahsettiğiniz sorunla ilgili en önemli sorumluluk sizlere düşmüyor mu? Yani Şirvan’ın tarihini, kültürünü Şirvan Kaymakamlığı, Şirvan Belediyesi veya Şirvan Milli Eğitim Müdürü veya STK’lar ilk başta bir çalışma yapması gerekmezmi ?

Bakın Kaymakamlık bir devlet memuriyetidir. Gelen kaymakam devlet memuriyetinin gerektirdiği görev sınırları içinde hareket ederler. İlçenin tarihiyle uğraşmıyorlar. Daha çok ekonomik yapısı ve bunun geliştirilmesiyle uğraş veriyorlar. Belediyeler de genelde bu konulara yönelik çalışmalar içerisine girmiyorlar. Yine daha çok bizim gibi sivil toplum örgütlerine bu işler düşüyor. Bizler de bu konuda gereken çalışmaları yapmaya gayret ediyoruz zaten.

Son olarak neler söylemek ister siniz ?

Gerek sitenizi ve gerekse derginizi oldukça başarılı buluyoruz. İlçelerimizi de dile getiriyor olmanız önemli bir eksikliği gideriyor. Size ve çalışma arkadaşlarınıza başarılar diliyorum.

18.09.2007  

Bu haber toplam 6231 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!