1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. ŞİRVAN Dağların Gözyaşları Gibi
ŞİRVAN Dağların Gözyaşları Gibi

ŞİRVAN Dağların Gözyaşları Gibi

Ve hoş geldin diyor birileri size. Kalbiniz ne kadar büyükse o kadar Sersevan, Serçevan sohbetler başlıyor. En sıcak yürekleriyle alıp kendini dağlara doğru çekip gidiyor.

A+A-
Şirvan yolculuğunuz bir ömrün ve bir özlemin yolculuğu gibi bir köyden diğer bir köye kement atarak, yani bu köydeyken diğerine biran önce ulaşmak ister gibi fakat bir o kadarda bulunduğunuz köyden ayrılmak istemeden hasret gideriyoruz dünyaya doğduğunuz gün gibi. Siz hiçbir çocuğun sırtında taşıdığı bir çocuk oldunuz mu?
 
Dağlar, çocuklar ve illede onların haylazlığı karşılıyor insanı. Ne güzeldir çocuk olmak. Hele insanın doğduğu yerde, zalimden ve zulümden bir de yoksulluk ve sefaletten uzak yaşaması ne büyük bahtiyarlık düşündünüz mü hiç ?
 
Sonra bizim oralarda tarih bazen kendini bir beyliğin, bir uygarlığın kalıntılarıyla gösterir. O tarih ki iyi de olsa kötü de olsa, bize yada başkasına aitte olsa bilmemiz gereken, bildikçe ve bilgeleştikçe güzelleştiğimiz, yüceleştiğimiz bir tarihtir. Bu yüzden illede bilmek ve öğrenmek gerek. Çünkü bilgidir insanı özgürleştiren.
 
İ.S. 77’de Roma etkinliğine giren Şirvan, 395’ten sonra Bizans, 572’de Sasani Devleti sınırları içinde yer aldı. 700’lerde Arapların eline geçti. Yöre 1100’lerde Artuklu, 1243’te Moğol egemenliğine girdikten sonra 1514’te Osmanlı topraklarına katıldı.
 
Şirvan, doğusunda Pervari, batısında Baykan, kuzeyinde Bitlis, güneyinde Aydınlar ile Siirt bulunmaktadır. İlçenin hemen batısında Tavan Çayı ile doğusunda Botan Nehri bulunmaktadır. Küran Dağı, Gerzevel Dağı, Bacavan Dağı ve Herzena Dağları ile Güneydoğu Torosların doğu silsilesini teşvik etmektedir.
 
Şirvan’ın çok eski ve köklü bir tarihi vardır. 1871 tarihli Diyarbakır salnamesinde Siirt Sancağına bağlı kazaların dördünden biri de Şirvan olarak geçmektedir. Küfre Beyliği Şirvan’da uzun süre egemenliğini sürdürmüştür. Şimdi Şirvan’ın mahallelerinden birinin adı da Küfre’dir. 1315 tarihli Bitlis salnamesinde Şirvan kazasının Mimar, Havrası ve İskambo adında 3 nahiyesi ve 157 köyü olduğu yazılıdır. İlçeye bağlı Baykan ve Pervari‘nin ilçe olmalarıyla Şirvan’dan ayrılmışlardır. Evliya Çelebi ‘Seyahatnamesi’nde de şöyle geçmektedir: Kefre-i Şirvan Kasabasına vardık. Şirvan; Diyarbakır, Van eyaletleri arasında bir kasabadır. Şirvan; düz arazide bağlı, bahçeli, akarsulu, Cami ve Medreseli, han, hamam, çarşı ve pazarı mamur bir kasabadır.
 
Şirvan ve çevresi tarihi eserlerle doludur. Yörede çok sayıda kale, han, hamam, köprü ve medreseler gibi tarihi eserler mevcuttur. Bunların en görkemlisi taşlı köyünde bulunan Savtan Kalesidir.
 
Kalenin yapımında kullanılan taşların büyüklüğü insan aklına durgunluk verir. Oda büyüklüğünde taşlar kullanılmış ve hala büyük bir bölümü sağlam durmaktadır. Bu kaleyle ilgili Çeşitli rivayetler bulunmaktadır.
 
Satvan Kalesinin hemen yakınında bulunan Bünyan Duvarının da önemli bir tarihi yeri vardır. Aydınlar, Pervari ve Şirvan ilçeleri üçgeninde bulunan bu duvar Botan Nehrinin geçtiği dar bir boğazda, başka bir geçidin bulunmadığı bu yerde büyük kayalar oyularak, suyun içerisinden bir duvar kaldırılarak yapılmıştır.
 
Duvarın uzunluğu 85 m, yüksekliği ise 10-15 m arasında değişmektedir. Bu duvarın Bizanslılardan kaldığı söylenmektedir. İncekaya’da bulunan Körmas Kalesi de Osmanlılardan kalma muhteşem bir kaledir. İlçe merkezinin hemen yakınında bulunan Şirvan Kalesi ise ilçenin tarihi zenginliklerine zenginlik katmaktadır. Küfre makalesini çevreleyen sur kalıntıları 2 kilise kalıntısı sağlam bir medrese ve bir cami bulunmaktadır.
 
İlçe 2 mahalleden oluşmaktadır. Küfre mahallesi köy görünümündedir. Fakat yeni mahallesinde standartlar o kadar yüksek değildir. Şirvan belediyesi 1945 yılında kurulmuştur.
 
Şirvan’da ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İlçe sınırlarında İncekaya Ovası ve Pirinçli Ovası bulunmaktadır. İlçe merkezinde yakın ve tarıma elverişli arazi yoktur; ancak ilçenin batısından geçen Tavan Çayı’nın kenarında bir miktar tarıma elverişli arazi bulunmaktadır.
 
Şirvan ve köylerinde yetiştirilen başlıca tarım ürünleri başta; Zivzik Narı olmak üzere fıstık, elma, üzüm, kayısı, nar, ceviz, arpa, buğday, mercimek, pirinç ve az miktarda olmak üzere diğer tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Geçmiş yıllara kadar Pirinçli köyünde üretilen pirinçler artık pek üretilmemektedir. Yaz aylarında dışardan hemen hemen hiçbir sebze ve meyve alınmamaktadır. Hatta Siirt ili ve ilçelerine sebze ve meyve satışı yapılmaktadır.
 
Yörenin ikinci geçim kaynağı hayvancılıktır. Şirvan’da küçükbaş hayvan besiciliği, alabalık ve tek tırnaklı hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yöredeki arazinin % 40’ı ormanlıktır. Ormanlar meşe ağacından oluşur.
 
Şirvan 26 kilometrelik karayolu ile Siirt’e bağlıdır. İl merkezine en yakın ilçe olmasına rağmen bugüne kadar istenilen seviyede gelişmemiştir. İlçe ve köyler arasında ulaşım asfalt ve stabilize yollarla sağlanmaktadır.
 
İlçe nüfusu 5.539’u ilçe merkezinde olmak üzere toplam 21.978’dir. İlçeye bağlı 56 köy vardır.
 
 
----------------------------------------------
Belediye Telefon : (0484) 511 20 03 - Fax : (0484) 511 20 03
Kaymakam Telefon : (0484) 511 22 05 - Fax : (0484) 511 20 24
 
NÜFUS SAYIMLARI
 
2000 : 5.549
1997 : 6.729
1990 : 5.541
1985 : 4.858
1980 : 3.022
1975 : 5.166
1970 : 2.666
1965 : 1.836
1960 : 1.300
Bu haber toplam 10896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!