1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Şirin Yıldız, Siirt’in ekonomik gelişimini değerlendirdi
Şirin Yıldız, Siirt’in ekonomik gelişimini değerlendirdi

Şirin Yıldız, Siirt’in ekonomik gelişimini değerlendirdi

Siirt’in yer altı ve yer üstü potansiyelindeki zenginliklerimizi değerlendiren Şirin Yıldız, en önemli eksikliğimiz koordine olamamak dedi.

A+A-
Yerli yatırımcılarımızdan Şirin Yıldız, Siirt Kentsel Dönüşüm Derneği’ne başkanlık yapıyor. Yıldız, SiirtHaberleri.com sitesi ve gazetesinin sahibi Suat Bilim ile yaptığı söyleşide Siirt’in ekonomik gelişimine ve potansiyeline ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Kalkınma Bakanlığı’nın verilerini inceleyen Şirin Yıldız, Siirt’in ekonomik gelişimiyle ilgili Bakanlık verilerine dayanak şu bilgilere yer verdi: 
 
“Siirt, Türkiye’nin önemil sosyo-ekonomik gelişme alanlarından olan GAP Bölgesindeki 9 ilden biridir. 2003-2012 yılları arasında yapılan kamu yatırımlarında en fazla artış gösteren (16 kat) yerinci ildir. İlimizin yeşil altını olan fıstık fidamı üretiminde birinci ildir. 2000 yılında 2,5 milyon fidan varken 2012’de bu rakam 16,5 milyona ulaştı. Bakır rezervlerini incelediğimizde Türkiye’nin en büyük ikinci işlenebilir Bakır potansiyeline sahiptir. Ayrıca Güneş Enerjisinde de en yüksek potansiyele sahiptir.”
 
KOORDİNESİZLİKTEN POTANSİYELİMİZİ DEĞERLENDİREMİYORUZ
 
Genç bir nüfusa sahip olmamıza rağmen işsizlik sorunumuzun olmasına da değinen Yıldız, “Gerek yer altı gerekse de yer üstü zengin kaynaklarımız bulunuyor olmasına rağmen bunu değerlendirememenin başlıca sebebi koordine eksikliğidir.” İfadelerine yer verdi.
 
Bu haber toplam 2813 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!