1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Şirin Payzin, Cinsel istismar davasını ele aldı
Şirin Payzin, Cinsel istismar davasını ele aldı

Şirin Payzin, Cinsel istismar davasını ele aldı

Siirt’in adını lekeleyen cinsel istismar davasının ele alındığı programda sanıkların neden tutuksuz yargılandıkları ve firari sanığın aylarca nasıl kaçtığının cevabı arandı.

A+A-

Habertürk ekranlarında Şirin Payzin’in sunduğu 360 Derece adlı programda dün akşam cinsel istismar davaları ve Siirt’te geçen yıl Türkiye gündemine düşerek Siirt’in adını lekeleyen cinsel istismar davası ele alındı. Programda sanıkların neden tutuksuz yargılandıkları ve firari sanığın aylarca nasıl kaçtığının cevabı arandı.

ÖZEL: “YARGI SİYASAL İKTİDARIN ETKİSİ ALTINDA”

Programa Siirt’ten canlı yayına katılan Siirt Barosu eski Başkanı Av.Mehmet Ali Özel, “yargı siyasal iktidarın etkisi altında kalmıştır” dedi. Programın sunucusu Şirin Payzin’in, “Birçok davada ve özellikle de siyasi davalarda herkes tutuklu olarak yargılanıyorken, kamuoyunun vicdanını yaralayan cinsel istismar gibi davalarda neden tutuksuz yargılanılıyor?” sorusuna Av.Özel şu sözlerle yanıt verdi:

 Her türlü dava şikâyete bağlı olarak tutuklu ya da tutuksuz yargılanır. Bu dava şikayete bağlı olmayıp, savcılığa bağlı bir davadır. Son dönemlerde ülkenin siyasal iktidarının etkisi altında kalan yargının siyasal davranması sonucu olarak siyasi davalarda çok fazla yargılamalar oluyor. Siirt E Tipi Cezaevi 480 kişi kapasitelidir ama şu an 900 kişi tutuklu ve hükümlü olarak bulunuyor. Ülkede tutuklama çok kolay başvurulan yöntem olarak kullanılıyor. Çocuğun cinsel istismarı suçlarında ise tutuklama özel olarak düzenlenmiş bir hükümdür.

Şirin Payzin’in “Fahrettin Kuzu bugüne kadar nasıl bulunamıyordu. Nasıl oldu da kaçtı ve saklanabildi? Koruyanlar mı vardı yoksa gözdenmi kaçtı?” sorusu ise yanıtsız kaldı.

Bu haber toplam 3182 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!