1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SİMYADER'in Katsayı Tepkisi
SİMYADER'in Katsayı Tepkisi

SİMYADER'in Katsayı Tepkisi

Siz bilmiyor musunuz ki bu halkın %90 doğumda, düğünde, çocuklarının terbiyesinde, ibadetlerinde, ölümlerinde hep bizi bir aile ferdi gibi görürler ve sayarlar. Siz, nasıl oluyor da bunu göz ardı edebiliyorsunuz. Siz, Halka rağmen Hak dağıtacaklarına

A+A-

SİMYADER Başkanı Necmettin Çiçek’in “katsayı” ile ilgili Basın Açıklaması

Değerli Basın Mensupları,

            Biz Siirt İmam – Hatip Lisesi mezunları olarak ülkemizdeki tüm mesleki okulları ilgilendiren son YÖK Katsayı uygulamasını Danıştay’ın durdurma kararı bizleri bir kez daha üzdüğü gibi ülkemizde aklı selim insanları da derinden üzmüştür.

            Sivil Toplum Kuruluşu olarak bazılarının güdümünde olan  ve katsayının durdurulması için Danıştay’a yangından mal kaçırırcasına başvuran İstanbul Barosunu esefle kınıyoruz.

            Sözde hukuktan ve eşitlikten bahsedip ama içlerinde zerre kadar İnsan Hak ve Hürriyeti kavramlarını taşımadığına inandığımız baro temsilcilerine sormak istiyorum! İçinizdeki bu İmam Hatiplere karşı duyduğunuz kin ve nefretin sebebi nedir?

            Yine gerek İstanbul Barosu ve gerekse bu kararı alan Danıştay 8. Dairesine soruyoruz.

            Siz bilmiyor musunuz ki bu halkın %90 doğumda, düğünde, çocuklarının terbiyesinde, ibadetlerinde, ölümlerinde hep bizi bir aile ferdi gibi görürler ve sayarlar. Siz, nasıl oluyor da bunu göz ardı edebiliyorsunuz. Siz, Halka rağmen Hak dağıtacaklarına inanlardan mısınız yoksa? Tabii siz çıkıp TümTürkiye’nin önünde “İmam Hatipliler bizim doğumumuzda, düğünümüzde, ölümümüzde gelmesin! İstemiyoruz!” diyebilirseniz. O zaman sizi daha tutarlı görebiliriz. Böylece Türkiye de sizin gerçek kimliğinizi görmüş olur.

            Şunu tüm Türkiye’nin bilmesini istiyoruz ki, gönülleri Vatan, Bayrak ve İnsan Sevgisi ile dolu olan İmam Hatipliler, toplumdaki ahlaki yozlaşmanın önündeki en sağlam ve en önemli engellerden birisidir. Bizler toplumdaki birlik ve beraberliğin teminatıyız. Doğumdan ölüme kadar her aile bizi kendi fertleri gibi görür. Bizler ümit kaynaklarıyız.

            Yıllardan beri ülkemizin sosyal, kültürel, ve siyasi gelişiminde İmam Hatiplilerin büyük katkısı olmuş, bu okullardan üstün meziyetlere sahip devlet ricali, uluslar arası akademisyenler, profesörler, yazarlar, edebiyatçılar, şairler yetişmiş ve yetişmeye de devam edecektir.

            Bizler buradan tüm art niyetli olduğuna inandığımız hukukçulara sesleniyoruz. Ülkenin geleceğinin teminatı olan bu gençlerin önünü tıkamayın. İmam Hatiplilerden korkmayın. Bu zulüm ve çifte standarda bir son verin. Son verin ki ülkemiz özgürleşme, medenileşme, sosyolojik- ekonomik gelişmelerde  mesafe kat etsin.

            Bu konu sadece İmam Hatiplileri değil aynı zamanda diğer meslek liselileri de ilgilendiriyor. Buradan onların haklarını da savunmak yine bize düşüyor. Bu haksız kararla yarının mühendisleri, hayatlarında ellerine herhangi bir elektronik parça almadan, makinenin yağıyla üstlerini kirletmeden, kerestenin kıymığı ellerine batmadan diploma alacaklar. Mesleklerinin pratiğini ancak mühendis olduktan sonra yapabilecekler bu da her bir mühendis için en az 4 yıl daha vakit kaybı demektir. Bazılarına göre sözüm ona “Medenileşeceğiz derken” geriye gidiyoruz! Farkında mısınız?

Bu haber toplam 2635 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!