1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt’teki dershanelerin toplantısının önemi
Siirt’teki dershanelerin toplantısının önemi

Siirt’teki dershanelerin toplantısının önemi

İlimiz Siirt’in bu yıl eğitimdeki şaşırtıcı ve sevindirici yükselişinin ardından bu sevincin mimarlarından olan Siirt’teki dershanelerin yaptıkları toplantı önemli bulundu.

A+A-

Toplantıya katılan dershaneler Türkiye genelinde ilimizin 56.sıradan 24.sıraya yükselmesini değerlendirdiler. Bu yıl 32 ili daha geride bırakan Siirt’in yükselişinde dershanelerimizin katkıları önemli paya sahip. Milli Eğitim, Okul, Öğrenci, Veli ve Dershaneler kadar kimi çevrelerce toplum içinde “Hizmet Evleri” olarak adlandırılan yapıların da başarımızdaki katkıları hatırlatıldı.

Önceki gün yapılan dershaneler toplantısının önemini sorduk.

Vahit Kayar – Açı Dershanesi

YGS zamanında yani tarih olarak 11 Nisan 2009 tarihinde Siirt’teki dershaneler olarak tekrar bir toplantı yapmıştık. Siirt’in ülkemizdeki iller sıralamasındaki derecesini tüm yönleriyle masaya yatırmıştık. Başarıları üstlendiğimiz gibi il olarak başarısızlıklarımızda da dershaneler olarak üzerimize düşenleri tespit ettik. Başka bir deyimle başarı kadar başarısızlığı da sahiplendik. İl olarak başarı oranındaki gerilemelerimizin nedenlerini inceledik. Geçen yıl 56.sırada idik bu yıl ise 24.sıraya yükseldik. Bu şaşırtıcı yükselişimiz ulusal medyada da oldukça yankı buldu.

Nurullah Geyik – Uğur Dershanesi

İl başarımızı sadece özel eğitim kurumları, yani dershanelerle veya okullarla izah etmek yanlış olur. Bugüne kadar sadece imkânı olanlar dershanelere gidebiliyorken 2008 yılında SODES kapsamında 2 bine yakın maddi durumu olmayan öğrenciler dershanelere gitme imkânı buldu. SODES kapsamında 2 bin öğrencinin dershanelere gönderilmesi ayrıca o güne kadar sağlanamayan çeşitli birliktelikleri de sağladı. Yani, Okul, öğrenci, veli ve dershaneler elele verdi. Gelişen bu iş birliği sayesinde kazanan ilimiz oldu. Dershaneler olarak yaptığımız toplantı işte bunları deklare etmekti. Bu birlikteliğin devamı ilimizin Türkiye sıralamasındaki yerini daha da yükseltecektir.

Fatih Ekinci – Birey Dershanesi

Son aylarda ilimizde zuhur eden bazı kötü hadiseler yüzünden ne yazıkki ülke genelinde kötü bir imaj bıraktık. Bu kötü imajla birlikte Siirt insanı çok derin bir yara aldı. Psikolojik olarak adeta kolumuz, bacağımız kırıldı. İşte bu kötü imajın kırılması için üniversite sınavlarındaki başarıda Türkiye genelinde ani bir yükseliş göstermemiz çok sevindirici. Bu açıdan düşününce başarıdaki ani yükselişimizi oldukça manidar buluyorum.

İlimizin SÖZEL’de Türkiye İKİNCİSİ olma başarısıyla ilgili Siirt’te sokağın nabzını, vatandaşın neler düşündüğünü sonraki haberlerimizde paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu haber toplam 2195 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!