1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt’te yenilikçiler ödüllendirildi
Siirt’te yenilikçiler ödüllendirildi

Siirt’te yenilikçiler ödüllendirildi

Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mimarlık Mühendislik Fakültesinde ‘’1. Uluslararası El - Cezeri İnovasyon Günleri’’ etkinliği yapıldı.

A+A-

Yarışmacıların tasarladığı materyallerin sergilenmesi ve hakem heyeti tarafından değerlendirilmesi ile başlayan etkinlik öğleden sonra yapılan panel ile devam etti

Panelin açılış konuşmasını yapan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman: ‘’ El – Cezeri İnovasyon günlerinde katılımcılar projeler, araştırma geliştirme, bilgi sunma, patent alma çalışmalarını sergilemektedir. Üniversitemiz bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği inovasyon günleri ile çalışmalarını öğrencilere indirgemiş bulunmaktadır. Üniversitemiz bundan sonrada bu tür etkinlikler ile akademisyen ve öğrencileri bu çalışmaların içine çekecektir.’’ dedi.

Üniversitenin yapmış olduğu bu tür etkinliklerden memnuniyet duyduklarını dile getiren Vali Mustafa Tutulmaz ise bilimin en kısa sürede geliştirilerek günlük yaşamın ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiğini, böylelikle dışarıya daha az kaynak aktarılacağını ve milli gelire katkı sağlanacağını ifade etti.

Kürsüye gelerek paneli başlatan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler, Türkiye’de ar-ge ve inovasyon desteklerinin 5 yılda 10 milyon TL’nin üzerinde bir destek aldığını söyledi. Öğrencilere fikirlerini olgunlaştırmaları tavsiyesinde bulunan Veysi İşler Siirt Üniversitesinde oyun kuluçka merkezi kurmak istediklerini, böyle bir merkezin sadece Orta Doğu Teknik Üniversitesi olduğunu, böyle projelerin Enerji Bakanlığı tarafından desteklendiğini belirtti.

Diğer panelist Mustafa Öz ise Türkiye’de mentorluk ile ilgili bilgiler verdi. Mentorluğu deneyimli insanların deneyimlerini ihtiyacı olana firma ve insanlara sistematik bir şekilde anlatması olarak tanımlayan Mustafa Öz ayrıca teknolojik altyapı ve birikimlerimizi kullanmak zorunda olduğumuzu ve yaptığım şeylerin üzerine sürekli yenilerini koymamız gerektiğini söyledi.

Panel, Uluslararası El- Cezeri İnovasyon Günleri kapsamında yapılan proje yarışmalarında dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

yenilik1.jpgyenilik2.jpgyenilik3.jpg

Bu haber toplam 1967 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!