1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’te yatırımcının genel sıkıntılarını sorduk
Siirt’te yatırımcının genel sıkıntılarını sorduk

Siirt’te yatırımcının genel sıkıntılarını sorduk

Yatırımlarını Siirt’te değerlendiren müteşebbislerimizin dünyasını, genel ve özel sıkıntılarını sorduk.

A+A-

Siirt’te yatırımcıların genel ve özel sıkıntılarını çeşitli meslek gruplarında ve sivil toplum kuruluşlarında inceledik. Siirtliler.Net Gazetemizin ay sonunda çıkacak olan Ekim sayısında çok sayıda yatırımcıyla yapmış olduğumuz söyleşileri okuyabileceksiniz. Araştırma konumuzun Siirt’teki yatırımcılarımızın dünyasına bir parça ışık tutacağını ümit ediyoruz.

İşte yatırımlarını memleketi Siirt’te değerlendirenlerden sadece bir tanesi olan Emin Aydın. Siirt Merkez’de Güres caddesi üzerinde 8-9 katlı İstikbal Mobilya adlı mağazasını sahibi olan Emin Aydın, yatırımcıların dünyasıyla ilgili Siirtliler.Net okurlarına çeşitli ipuçları verdi.

Emin Aydın – İstikbal Mobilya

Kalifiye eleman sorunumuz var. Batı vilayetlerinde insan kaynaklarıyla ilgili sektör çok üst seviyelerde. İnsan kaynaklarıyla ilgili sektör ilimizde olsaydı birçok yatırımcının kalifiye eleman bulma problemi de çözülmüş olurdu. İŞ-KUR kurumu bu konuda yetersiz. Özel sektör bu işe el atmalıdır. Küçük ya da büyük tüm yatırımcılar aradıkları elemanları hep insan kaynakları şirketlerinden temin ediyorlar.

Memur maaşına dayalı bir ekonomimiz var. Konaklama sorunumuz başlı başına bir problem. Yatırımcıyı çağırsak nerede yatıracağız. Uçak ve ulaşım sorunumuz var. Kesinlikle doğalgaz olmalıdır. Tren 80 yıldır Kurtalan’a geliyor. Uçak seferleri özel firmalarla değil THY gibi kar amacı gütmeyen hizmet amacı güden firmayla yapılmalıdır. Devlet teşvik primlerini, vergileri, SSK oranlarını daha cazip hale getirmeli. Pozitif ayrımcılık yapılmalı bölgemize.

8-9 katlı mağazamız var. Müşterilerimiz genelde üst düzeyden. Bu mağazayı başka kentte açsaydık daha yüksek satışlarımız olurdu. 2005’te açılan mağazamızda 12 kişiye istihdam sağlıyoruz.

Bu haber toplam 2443 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!