1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’te Tarımsal Öğretimin yıldönümü kutlandı
Siirt’te Tarımsal Öğretimin yıldönümü kutlandı

Siirt’te Tarımsal Öğretimin yıldönümü kutlandı

Tarımsal Öğretimin 170.Yıldönümü Siirt Üniversitesi’nde Ziraat Mühendisleri Odası ve Denizbank’ın katkılarıyla kutlandı.

A+A-

Türkiye’de tarımsal öğretimin 170. Yılı Siirt Üniversitesi, Ziraat Mühendisleri Odası Siirt Şubesi ve Denizbank’ın katkılarıyla Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonunda yapılan etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikte ilk söz alan Ziraat Mühendisleri Odası Siirt Şube Başkanı Zeki Erden dünya nüfusuna paralel olarak yeterli ve güvenilir gıdaya duyulan ihtiyacın artığını söyledi.

Zeki Erden’den sonra kürsüye çıkan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Bakır: ”Tarımsal üretimin hedefi insan, insan için üretim yapıyoruz. Bugün sorun gıdanın yetersizliği mi yoksa gıdanın dengeli bir şekilde dağıtılamaması mı bunu tartışmalıyız. Bizler temiz, sağlıklı ve helal gıda üretmekle sorumluyuz. Ülkenin kalkınmasının temel şartlarından biri çağın gereklerine uygun eğitim öğretim ve bilimsel araştırmaların yapılmasıdır. Biz akademisyenlerin görevi bu çalışmaları yapmaktır.” dedi.


Sahneye gelen Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman ise ziraat fakültelerinin ders içerik ve uygulamalarda daha fazla yol kat etmesi gerektiğini, ülkemizin tarımsal alanda her geçen gün daha fazla geliştiğini, fakültelerde yetişmiş öğretim elemanı sayısının nicelik olarak artığını bunun nitelik olarak da artması gerektiğini belirtti. 

Türkiye’de tarımsal öğretimin 170. Yılı nedeniyle etkinliğe konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Sancak ”Genetiği değiştirilmiş bitkiler ve tarımsal üretime etkileri” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Cengiz Sancak sunumunda: ”Ürün verimini artırmak için zararlı böcekler, hastalıklar ve yabancı otlarla mücadelede kullanılan kimyasal ilaçların ekolojik denge ile insan ve hayvan sağlığına verdiği zararlar gibi, Genetiği değiştirilmiş (GD) bitkilerin üretime girmesiyle dikkatli olunmadığında bazı risklerin oluşması da muhtemeldir. Bilimsel temeli olmayan nedenlerle bu teknolojinin tamamen kullanımını engellemek yerine, ülkemizin kendi şartları da dikkate alınarak bilimsel veriler ve yaygın olarak üretildiği ülkelerdeki sonuçlar esas alınmalıdır. GD bitkilerin üretimi ile gıda ve yem olarak tüketimi konusunda yasal düzenlemeler AB tarafından yapılmış olup, birçok AB ülkesinde GD bitkiler sınırlı da olsa üretilmeye başlanmıştır. Ülkemizin, GD bitkilerin üretim ve tüketimi konusunda da yasal düzenlemeler yapması kaçınılmaz hale gelmiştir. Özellikle yasal düzenlemeler bu bitkilerin üretim ve tüketimlerinin kontrol altına alınması için önemli olacaktır.” dedi.

Bu haber toplam 1935 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!