1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’te tarım ve hayvancılık için toplandılar
Siirt’te tarım ve hayvancılık için toplandılar

Siirt’te tarım ve hayvancılık için toplandılar

Siirt’te Barajlar, enerji yatırımları ve Turizm ile ilgili sorun ve çözüm yollarını masaya yatıran Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, bugün de tarım ve hayvancılığı masaya yatırdı.

A+A-
Vali Tutulmaz, ”Siirt'te Sanayinin gelişmesi, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve desteklenmesi ile olur." dedi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantıda, İl genelinde tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalar, geliştirilen projeler, sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı.
 
Kültür Merkezinde, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Vali yardımcısı Bahadır Yörük, ilçe kaymakamları, İlçe Ziraat Odası Başkanları, Birlik Başkanları, Köy muhtarları, ilgili sektör temsilcileri ve Çiftçiler katıldı.
 
Toplantını açılış konuşmasını yapan Vali Tutulmaz,”Tarım ve hayvancılık, ilimizin kalkınması  için lokomotif bir sektördür. Siirt’in sahip olduğu kaynakların tarım sektöründe kullanılması için büyük bir çapa sarf ediyoruz. Siirt’te tarımsal alanda son yıllarda yapılan yatırımlar, desteklemeler ve gözlenen gelişmeler umut vericidir. İlimizde tarıma dayalı sanayinin gelişmesi hepimizin arzusudur. Siirt'te Sanayinin gelişmesi, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve desteklenmesi ile mümkündür. Bu konuda yatırım yapmak isteyen müteşebbislerimize her türlü desteği veriyoruz. Çiftçimizin; üreticimizin gelirini daha fazla arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Özel İdare bütçemizden de çok önemli kaynakları tarıma ayırıyoruz.” dedi.
 
Vali Tutulmaz,”Bölgesel kaynakların çok iyi tespit edilerek, azami düzeyde değerlendirilmesi gerekir. Bu doğrultuda, Tarım Bakanlığınca yürütülen destek programları büyük bir fırsattır. Siirt’in sahip olduğu tarımsal marka ürünlerimiz olan Siirt Fıstığı, Pervari Karakovan Balı, Zivzik Narı gibi ulusal marka ürünlerimize yoğunlaşmalı, bu ürünlerin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve üreticilerimizin desteklenmeleri yönünde projeler geliştirmeliyiz.”diye konuştu.
 
Bölgemizde, Kırsal Kalkınma Programları, GAP, DiKA, İFAD, KDRP ve Avrupa Birliğinin çeşitli fonlarından birçok kaynak aktarıldığını kaydeden Vali Tutulmaz, kaynakların rasyonel, etkin ve verimli kullanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürü İzzet Murat ise, Siirt'in tarım ve hayvancılık alanındaki projelerini ve desteklemelerini anlatan geniş bir sunum yaptı.
 
Konuşmaların ardından, soru ve cevap bölümüne geçilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
 
vali-mustafa-tutulmaz.jpg
Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!