1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Siirt’te siyaset ve kadın üzerine söyleşi
Siirt’te siyaset ve kadın üzerine söyleşi

Siirt’te siyaset ve kadın üzerine söyleşi

Bir Siirtli, bir anne, bir eş ve bir mimar olan Elif TREN ÖZER ile Siyaset, Kadın ve Çalışan Kadın üzerine sohbet

A+A-

Elif Hanım Siirtli bir çalışan bayan, aynı zamanda bir anne. Siirt’in bir aynası sanki.  Kendisi Arap asıllı, eşi Kürt asıllı. Türkiye için özlenen bir tablo çiziyorlar ailecek. Çalışan ve işinde de bir o kadar başarılı bir mimar. Özelde Siirtli ve Güneydoğulu kadınlara genelde tüm kadınlara örnek olabilecek cesaretli ve bilgi birikimi oldukça yüksek Siirtli bir kadın.

Siirtliler.Net’ten Bekir Berkay Türkay ile yaptığı röportajda kendisine yöneltilen sorulara verdiği düşündürücü cevaplarla Siirtli kadınların dünyasına ilişkin önemli ipuçları verdi.

Siirtliler.Net Gazetemizin Aralık sonu çıkacak olan sayısında tamamını keyifle okuyacağınız röportajdan satır başları:

Kadınlar seçimlerde hiç özgür bir şekilde hareket etmiyor. Kadınları sanki sadece kalabalık gözüksün veya bayrak sallasın diye kullanıyorlar. Kadınlar Siirt siyasetinde karar verici değiller. 

Teknik eleman ihtiyacı olarak bayanlara ihtiyaç var ama Siirt’te tahsil gören bayan sayısı sınırlı. Daha yeni yeni tahsil gören kızlarımız var.

Siirtlli ailelerde genel anlayış; “kızlarımız ev işinde çalışmalılar, ev temizleyip çocuk bakmamılar” yönündedir.

Hayatımda örnek alabileceğim iyi bir kadın siyasetçi hiç olmadı. Daha çok Güler Sabancı’yı, Ümit Boyner’i kıskanırım.  Siyaset bana yalanın fazla döndüğü bir arena gibi geliyor.

Siirt’te mimar olarak ilk işe başladığımda “bu ne ya bir kız gelip bize iş öğretecek” şeklinde tepki gösterenler oldu.

Bir kadın siyasetçi aday olsa Siirtlilerin diyeceği ilk şey “aramızda erkek yok muydu da gittik bir kadını seçtik” olacaktır.

Bu haber toplam 6101 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!