1. YAZARLAR

  2. Murat Bilgin

  3. Siirt'te siyaset
Murat Bilgin

Murat Bilgin

Yazarın Tüm Yazıları >

Siirt'te siyaset

A+A-

Dünden bugüne nüfusu az olan illerde siyaset yapmak oldukça zordur. Her açıdan Halkın beklentisine cevap vermek zorundasınız. Taziyesinden, düğününe kadar. İşinden tutun makamına kadar. Yatırımından istihdamına, Herkes bir beklenti içerisinde olur.

Benim merak ettiğim siyasetçi gözüyle bakıldığında acaba nasıl oluyor. Biraz empati yapmak istiyorum bu yazıda.

Vatandaş her zaman en üst makamı muhatap görmek ister karşısında. Okulunu bitirmiş çocuğuna iş için, işe girmiş ise bir üst makama gelmek için bir makamdaki diğer bir kuruma geçmek için ve bunun gibi bir çok örnekte her zaman muhatap en üst makamı görmek isteriz karşımızda.

Bugünden örnek vermek gerekirse Siirt milletvekilimiz ve aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın başdanışmanı sayın Prof. Yasin Aktay'ı ele alalım, kıyas-ı nefs yapalım. Genel anlamda ve şahit olduğum kadarı ile yoğunluğu baş döndürücü derecede, hızına yetişmek mümkün olmayan bir tempoyla çalışıyor. Bir şekilde ziyaret edip bir vakit geçirdiğinizde bu başınızı döndüren tempoya şahit oluyorsunuz. Siirt’ten gelenlerle ayrı ilgileniyor, Siirt’ten ve Siirt dışında yaşayan Siirtlilerden intikal eden sorunlarla ayrı… Arap ülkelerinden gelenlerin sorunlarıyla da ilgileniyor, Batılılardan ziyaretçilerle de diplomasi çerçevesinde ilgileniyor. Bu kadar yoğun bir insan ve iş trafiğini büyük bir sabırla karşılıyor. Bununla birlikte son derece mütevazi ve aynı zamanda bir o kadar da halim ve beyefendi. Gayesi ve iştiğali her zaman Müslümanlara fayda sağlamak, hizmet etmek. Gerek Ortadoğuda gerekse ülkemizde adından sıkça söz edilen, düşüncesi ve kalemi çok güçlü bir insan. Yazıları İngilizce ve Arapçaya da çevrilip yayınlandığı için uluslararası düzeyde okuyucuları ve takipçileri var. Ve bu insan bizim seçtiğimiz vekilimiz.

Seçildiğinden bu güne sadece şu an aklımdan geçen ve ona atfen yazılan çizilen Kurtalan yolu ile ilgili bir çok eleştiri yapılmakta, mucurlu yol! Gün içerisinde binlerce araç geçiyor kaza yapmıyor ama bir araç kendi dikkatsizliği sonucu kaza yapıyor, kıyametler koparılıyor. Herkes bilir ki, mucurlu yolda biraz daha fazla dikkat edilmesi gerekir, ona göre araç kullanılır. Ama bir araç Kurtalan yolunda dikkatsizlik ve aşırı hız yüzünden kaza yaptığında hemen bütün eleştiri okları vekilimize yöneltiliyor. Aslında sadece vekilimize değil, karayollarına da bundan dolayı eleştiri yapmaya kimsenin hakkı yok. Hani eleştirileri bu şekilde duyan da otobanda ve sıcak asfalt yollarda hiç kaza olmuyor zanneder. Oysa mucurlu yol uygulaması sadece bizim ilimizde değil Türkiye’nin her yanında var. Buradaki kazaları vekile ve hatta valiye veya karayoluna bağlamak gerekmez. Biraz incelendiğinde kazaların hiç biri mucura değil hıza bağlanır. Zaten yollarda bütün işaretler ve bütün uyarılar var. Bu yolda dikkatli olacak, hızınızı düşüreceksiniz diyor. Hem hızı düşürmeyecek, hem dikkatsiz olacaksın, sekizde sekiz kusurlu olarak kaza yaptığında da suçu vekile veya valiye veya karayollarına atacaksın, bu açıkça büyük haksızlık. Biraz akıl biraz vicdan.

Havaalanı konusuna gelince de; öyle bir eleştiri yapıyoruz ki, duyan da sanki vekil havaalanını kapatmış! Arkadaşlar bundan önce sadece özel şirket ve küçük uçak geliyordu. O şirket İflas ettiği için seferler durdu. Ayrıca yapılan açıklamalarda havaalanı üzerinde çok yeni ve modern bir donanım sağlandığı, pist sisteminin geliştirildiği söyleniyor. Bu yönde çalışmalar da başlatılmış. Yani Aktay’ın üstüne basa basa söylediğine göre bu sefer daha öncekiler gibi sadece pist uzatmakla yetinilmiyor, adeta yeni bir havaalanı inşa ediliyor ve bundan sonra her türlü uçağın hiçbir bahane üretemeden inmesine elverişli bir yapıya kavuşacağı anlaşılıyor. Bu açıklamalar ve bu çalışmalar yapılmıyormuş gibi ikide bir havaalanını öne sürerek yapılan eleştiriler çok haksız.

Hakikaten, eleştiriyi yaptığımız zaman dozu fazla kaçırıyoruz, yerden yere vuruyoruz. Oysa çalışmalar devam ediyor ve daha büyük uçaklar inebilmesi daha modern bir havaalanı olması gayretinde ve çabasındadır herkes.

Belediye hizmetlerinde Sakarya, İstanbul, Konya ve Gaziantep-Şahinbey belediyelerinin Siirt belediyesine yaptığı katkılar ortada. Bu katkıların Siirt’e yönlendirilmesi büyük ölçüde vekilimizin AK Parti Genel Merkezinde yürüttüğü kardeş şehir programından Siirt için maksimum faydayı sağlaması sayesinde olmuştur. Bunları kimsenin görmüyor ve dillendirmiyor olması hakşinaslık ve kadirşinaslık değil. Hakkı teslim etmeliyiz ki, daha fazlasnı istemeye hakkımız olsun.

Yasin Aktay, Siirt madenleriyle ile ilgili bir çok kişinin şahit olduğu ama belki çoğu kimsenin bilmediği ulusla ve uluslararası düzeyde çok yoğun bir lobi ve ajans faaliyeti yapmaktadır. Bunun memleketimize kazandırılmasının ne derece önemli ve yararlı olacağını düşünmeliyiz. Siirt Bakır madenlerinin işletilmesi için giriştiği çabalar sonucuna ulaşır umarız. Emin olun Allah muvaffak etsin diye dua etmeliyiz ki, sonucunda Siirt için on binin üstünde kaliteli sanayi istihdamının olacağını görebiliyorum.

Aynı şekilde Gernave Kaplıcasının Gernaveden alınıp Kezer’e getirilmesi fikri bana göre uygulanamasa bile kimsenin aklına gelmemiş muhteşem bir fikir. Bunun için her türlü takdiri hak ediyor. Ama uygulanmaması için şimdi hiçbir sebep görünmüyor. DSİ’nin iş makinaları şu anda tam gaz sondaj faaliyetlerine başlamış durumda. Yani yola çıkılmış, artık geri dönüş yok. Bu proje tam haliyle uygulandığında Siirt’in bambaşka bir Siirt olacağını galiba kimse hala görmüyor. Bütün bu projeler hayal bile edemeyeceğimiz projeler ama uygulanıyor bile.
Bu sebeptendir ki siyasetçilerimizi kendi basit duygularımızla ve isteklerimiz doğrultusunda yıpratmamak, eleştirilerimizi kişisel taleplerimizin karşılanmaması noktasından yapmaktan ziyade ülke ve memleket istekleri üzerinden yapmak gerektiğini düşünüyorum.

Yasin hocayı profili yüksek diye eleştirenler vardı başlarda. Görebildiğim kadarıyla gerçekten de profili çok yüksek, ama bu onun Siirt’e en aktif düzeyde hizmet etmekten alıkoymuyor, halktan uzak tutmuyor. Ankara’da bizim için çalışmaktadır, bizim temsilcimizdir. Ona yardımcı olmalıyız. Yasin hoca bu ülkede bir değerdir, Siirt için bir fırsattır. Ondan daha fazla faydalanmalıyız. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı toplam 1840 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
8 Yorum