1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt'te sanayi, tarım ve hayvancılıkla gelişir
Siirt'te sanayi, tarım ve hayvancılıkla gelişir

Siirt'te sanayi, tarım ve hayvancılıkla gelişir

Siirt Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret eden Vali Musa Çolak incelemelerde bulundu.

A+A-

Siirt’te ekonomiyi canlandırma yönünde her fırsatta tarım ve hayvancılık ile bunlara dayalı sanayileşmeyi dile getiren Vali Musa Çolak, Siirt OSB’yi ziyaret etti. Ziyareti sırasında Sanayi Bölgesi Müdürü Bahattin Çelik’ten bilgi aldı.

OSB’de üretime başlayan Nar İşletme Tesisi ile Yem Slajlama firmalarını ziyaret eden Vali Çolak, tarıma dayalı kurulan sanayi tesislerinin Siirt’in ekonomisiyle tamamen örtüştüğünü söyledi. Buradan Aydınlar Caddesi üzerinde bulunan Avcı Kuruyemiş Fabrikasında incelemelerde bulunan Vali çolak, “Siirt Fıstığının modern tesislerde işlenerek, kurulan pazar ağı ile piyasaya sürülmesi, ilimizin ekonomisine sağladığı katma değer oldukça önemlidir” dedi.

Daha sonra, Arık süt işletmesine geçerek, firma yetkililerinden bilgi alan Vali Musa Çolak’a,  İşletme sahibi Naci Arık tarafından bilgi verildi. Arık yaptığı açıklamada;  günlük üretim kapasitemiz, 5 Ton’dur. Burada Süt ürünlerini hijyen ve modern bir ortamda üretilerek, piyasaya sunmaktayız, tesisimiz Kırsal kalkınma programı kapsamında yüzde 50 hibeli olarak hizmete girmiştir, Dedi. Buradan ayrılan vali Çolak, Küçük sanayi sitesinde esnafla sohbet ederek, sorunlarını dinledi, Valiliğimizin girişimleri ile asfaltlanan sanayi sitesine ilaveten bağlantı yolu içinde  170 ton asfalt daha temin ettiklerini, Küçük sanayi sitesini ana yola bağlayan bölümde kullanacaklarını söyledi.

Buradan Siirt Güç Birliğince yapılan Süt Fabrikasında ve yeni Siirt Et İşleme tesisi fabrikasını da ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İşletmeler ile ilgili Kemal Bilim tarafından bilgi verildi. Vali çolak son olarak, Bal İşleme ve Dolum tesisinde incelemelerde bulunarak, tesisi yetkililerinden bilgi aldı.

Vali Musa çolak sanayi tesisleri ile ilgili yaptığı gezi ve incelemelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada;” İlimizin ekonomisinin can damarı olarak gördüğümüz, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için çok yönlü projeler uyguluyoruz, her biri kendi alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari balı, Zivzik Narı ve diğer tarımsal ürünler işlenmeye başlanmış, tarıma dayalı sanayi hızla gelişmektedir. Siirt’te tarıma dayalı sanayi potansiyelinin çok büyük olduğunu belirten Vali çolak sözlerine şöyle devam etti. Son yıllarda kırsal kalkınma programı sayesinde Siirt’te tarıma dayalı sanayinin gelişmeye başladığını, Kırsalda yaşayan vatandaşların refahını ve yaşam standartlarını artırmadan bir ilin kalkınamayacağını vurgulayan Vali Çolak, bu yüzden kırsal kalkınmaya çok büyük önem verdiğini hatırlattı.

İlimizde ve ilçelerimizde uygulanan kırsal Kalınma projeleri ile yeni kurulan bu tesisler sayesinde fıstığımız, balımız ve narımız modern tesislerde işlenerek, ülke pazarlarında hakkettiği yeri almaya başlayacaktır. Bu da ilimizin ekonomisi açısından son derece memnuniyet verici bir gelişmedir. Valilik olarak çok

önemsediğimiz tarıma dayalı sanayinin gelişmesine destek vermeye devam edeceğiz, ayrıca sanayicileri bu konuda teşvik edileceğini dile getirdi.

Vali Musa Çolak’ ın yapmış olduğu geziye İl tarım Müdürü İlhan Özel, Organize Sanayi bölgesi müdürü Bahattin Çelik ve diğer yetkililer katıldı.

Bu haber toplam 4299 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!