1. YAZARLAR

  2. Eyüp Güzel

  3. Siirt'te Parti adaylarının söylemlerindeki izler
Eyüp Güzel

Eyüp Güzel

Yazarın Tüm Yazıları >

Siirt'te Parti adaylarının söylemlerindeki izler

A+A-

Haftalardır 24 Haziran seçimlerine dair partilerin ve adayların seçim çalışmaları sürecine şahit oluyoruz. Bu sürecin öncesinde ise ADAY ADAYLARI sürecini yaşadık. Siirt’te her iki süreci de yakından takip ettim. Masa başında değil çalışmaları sahada bizzat takip ettim. Ulusal medyadaki açıklamaları, mitingleri ve farklı diğer gelişmeleri de izledim, okudum.

Türkiye genelindeki seçim çalışmalarına dair medyaya yansıyanlara bu makalemde girmeyeceğim. Daha çok Siirt’teki partilerin ve adaylarının söylemlerine dair izlenimlerine yer vereceğim. Konuyu uzun tutmamak adına her partinin ve adaylarının söylemlerinden ziyade Siirt siyasetinde varlık gösteren 2 parti adaylarına yer vereceğim. AK Parti ve HDP…

Her iki partinin adaylarının da ısrarla üzerinde durdukları konuları birbirinden çok uçlarda. AK Parti adaylarının açıklamaları ve yaklaşımlarını kategorize ettiğimde şu başlıklar çıkıyor;

Yatırım,
İstikrar,
Huzur,
İstihdam ve
Kalkınma.

Bunlar AK Parti adaylarının söylemlerinde ısrarla durdukları başlıklar. Yönleri ve niyetleri; yapmaya, tamir etmeye, eksiği tamamlamaya, daha iyisi için proje üretmeye dönük.

Peki ya HDP adaylarında durum nedir?

Önceki dönemlerde tutturmuşlar bir Apo sevdası. Bütün seçmenlerini Apo’nun hücresine kilitlediler. İmkânları el verse bütün Kürt gençlerinin başlarını Aponun hücresi için belaya sokacaklar. Bu seçimde ise Apo ismini duymuyoruz. Bu sefer Selahattin Demirtaş’ın hücresine hapsettiler seçmen kitlesini. Söylemler üç aşağı beş yukarı 40 yıldır tekrarlanan ve artık hiçbir şeyi ifade etmeyen söylemler. Bugün Kürdün sadece Kürt olduğu için hiçbir sorunu yok. Kürdü, Kürt meselesini sorun haline getiren ve sorun olarak kalmasında ısrarcı olanlar Kürtler adına hareket ettiğini söyleyen HDP ve avanesinden başkası değil.

HDP’nin Siirt milletvekili adaylarının dillerinde taş üzerine taş koyma diye bir şey yok. Yatırım yok, istikrar yok, huzur yok, istihdam ve kalkınmaya yönelik hiçbir proje yok, söylem yok çünkü zaten niyet te yok.

Eğer HDP barajı geçerse ( ki ben kişisel olarak sanmıyorum ) ve Siirt’ten de diyelim 2 vekil çıkarırsa ben şahsen Siirt’in geleceğini hiç iyi görmüyorum.

Hakkımızda hayırlısı…
 

Bu yazı toplam 1265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
3 Yorum