1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’te Lineer Çinko İzabe Tesisi inşaatı başladı
Siirt’te Lineer Çinko İzabe Tesisi inşaatı başladı

Siirt’te Lineer Çinko İzabe Tesisi inşaatı başladı

Türkiye’nin çinko ithalatında yıllık olarak %38’ini karşılayacağı belirtilen Lineer Metal Çinko İzabe Tesisi’nin inşaat çalışmaları Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde başladı.

A+A-

Türk – Katar ortaklığı ile hayata geçirilen ve 11 Ocak 2020’de Siirt OSB’de temel atma töreniyle inşaat çalışmalarının başladığı Lineer Metal Çinko izabe Tesisi’nin 145 dönüm arazide kurulacağı öğrenildi.

Türkiye’nin mevcut durumda tek çinko metal külçe üretim yeri olacak olan tesisin yatırım büyüklüğü 102 milyon Dolar’dır. Tam kapasiteyle çalışmaya başladığında tesisin yıllık 216 milyon dolarlık ithalatı ülkemize kazandıracak. Bu rakam Türkiye’nin yıllık çinko ithalatının %38’ine tekabül ediyor. 

İnşaat çalışmaları sürdürülen tesisin açılış töreni Mart 2021’de yapılması planlanıyor. Ancak bu durum koronavirüsle ilgili gelişmeler dikkate alındığında belirsizliğini de koruyor.

İlimize kazandırılacak olan bu dev yatırım Siirtli iş adamı Fikret Baydarman tarafından projelendirildi ve Katar ortaklığı bulunuyor. Şirketin fahri başkanı ise Siirt eski Milletvekili Yasin Aktay’dır.
 

lineer1.jpglineer2.jpg

Bu haber toplam 23391 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum