1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’te kantin ve yemekhaneler denetleniyor
Siirt’te kantin ve yemekhaneler denetleniyor

Siirt’te kantin ve yemekhaneler denetleniyor

Öğrencilerin sağlıklı gıda tüketebilmeleri amacıyla Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Ekipleri tarafından rutin olarak devam eden gıda denetimleri artarak devam etmektedir.

A+A-

Tüketimi fazla olan ekmek ve ekmek çeşitleri, et ve et ürünleri, süt ürünleri, unlu mamuller ve pastacılık ürünleri, okul kantin ve yemekhaneleri başta olmak üzere Siirt genelindeki gıda işletmelerinin denetimleri okulların açılmasıyla arttırıldı.

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "İlimiz genelinde 187’si Üretim olmak üzere toplam 1.250 adet Kayda ve Onaya tabi işletme bulunmaktadır.

İlimiz genelinde 95 kantin 45 adet yemekhane bulunmaktadır. Söz konusu okul kantin ve yemekhaneleri 198 defa denetlenmiştir.  Müdürlüğümüz çalışmaları sadece denetimler ile sınırlı kalmamakta öğrencilerimize yönelik güvenilir gıda ve hijyen konularında eğitimler verilmektedir.  
Bunun yanında halkımızın sağlıklı gıda tüketebilmesi amacıyla gıda maddeleri satış ve tüketim işletmelerinin genel temizlik ve hijyen kurallarına uygunluğu,  gıdaların üretim, sunum, muhafaza ve depolama şartları ve ürün etiketlerinin kontrolü gibi konularda denetimlerimiz de hassasiyetle devam etmektedir.

2018 yılının ilk dokuz ayında yapılan denetim sayıları geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 30 artış göstererek 1.240 adede ulaşmıştır.

''En İyi Denetçi Tüketicidir'' ilkesi ile vatandaşlarımız alış-verişlerini yaparken gıda ürünleri ile ilgili herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları durumunda İl Müdürlüğümüzün 223 23 31 no'lu telefonunu veya Alo Gıda 174 hattını arayarak şikâyetlerini iletmeleri durumunda Gıda Denetim Ekiplerimiz tarafından gerekli denetim ve incelemeler yapılacaktır." dedi.

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!