1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’te ilk kez boyun kisti ameliyatı
Siirt’te ilk kez boyun kisti ameliyatı

Siirt’te ilk kez boyun kisti ameliyatı

Siirt’te ilk kez endoskopik yöntemle (kamera yardımıyla) çok ufak kesik yapılarak gerçekleştirilen boyun kisti operasyonu Medlife Hastanesi’nde gerçekleşti.

A+A-

Özel Medlife Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyat Siirt’te ilk kez yapılıyor. Ameliyatı yapılan Binefş İnan, ameliyattan iki saat sonra hastaneden taburcu edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Uzm.Op.Dr.Gökhan Doğan, “Boyundaki kist ve kitlelerde ufak bir kesi-insizyon yaparak kamera yardımıyla kitleleri çıkarabiliyoruz. Böylece hastanen ameliyat sahasında 1 cm. i geçmeyen bir dikiş hattı kalıyor.

Op.Dr.Doğan boyundaki kitleler hakkında da şu bilgileri verdi: “Op. Dr. Gökhan Doğan ayrıca boyundaki kitleler hakkında şu bilgileri verdi:  Boyunda şişlik çok çeşitli nedenlerle oluşabilir. Boyunda şişlik olduğu zaman tabii ilk akla gelen kanser olduğu için hastalar bu konuda çok tedirgin olabilirler. Ancak boyundaki tüm şişliklerin sebebi kanser değildir. Boyunda şişlik sebepleri arasında en sık enfeksiyona bağlı lenf bezi büyümesi görülür. Ülkemizde ayrıca tübeküloz nedenli boyunda lenf bezi büyümeleri de görülebilmektedir.

Eğer boyunda şişlik doğuştan beri mevcut ise, yerleşimine göre boyun orta hatta daha çok tiroglossal kist ve dermoid kist, boyun yan tarafında ise brankial kist olabilir. Çocuklarda boyunda şişlik sebepleri arasında ayrıca tümöral kitleler nöroblastom, rabdomyosarkom, lenfoma ve tükrük bezi tümörleri olabilir.  Boyundaki şişlikler lenfoma grubu hastalıklara da bağlı olabilir. Bu tip şişlikler ağrısızdır ve antibiyotik tedavisi ile küçülmezler. Bu hastalarda ayrıca gece terlemeleri, ateş yüksekliği, aşırı halsizlik gibi şikayetler olabilir. Çoğu hasta bu şikayetlerle grip olduğunu ve şikayetlerinin ona bağlı olduğunu düşünebilir. Tanı ve tedavide bu sebeple gecikme olabilir.

Vatandaşlarımız her hastalıkta olduğu gibi doktora zaman geçirmeden başvurur iseler doğru teşhis ve tedavi yapılabilir. Kötü huylu hastalıklarda zaman geçirmeden yapılan cerrahi tedavi hastanın yaşam süresini ve kalitesini arttıracaktır.”

Bu haber toplam 7396 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!