1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirt'te HDP'nin eyleminde olay çıktı
Siirt'te HDP'nin eyleminde olay çıktı

Siirt'te HDP'nin eyleminde olay çıktı

2013’te Paris’te yaşanan cinayetleri gündeme getirmek için basın açıklaması yapan grup polisin uyarılarını dikkate almayınca polis müdahale etti.

A+A-
Siirt Emniyet Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı basın açıklamasında eyleme yapılan müdahaleyle ilgili kamuoyuna bilgi verildi:
 
Açıklamada şu bilgiler yer aldı:
 
09.01.2015 günü HDP ile DBP İl Teşkilatı organizesinde 2013 yılında Fransa’nın Paris şehrinde Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Doğan isimli örgüt mensuplarının öldürülmelerini protesto etmek amacıyla basın açıklaması ve yürüyüş eyleminin yapılacağı bilgisinin alınması üzerine Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekiplerce gerekli güvenlik  tedbirleri alınmıştır.
 
DBP İl binası önünde toplanan ve sayısı gittikçe artan grup tarafından, ilimiz Cumhuriyet Meydanı, Aydınlar Caddesi ve Güres Caddesini takiben Siirt Üniversitesi Merkez Kampüsüne doğru yürüyüş yapılmak istenmiştir. Yürüyüş için hareketlenen gruba yönelik defalarca ikaz yapılmış, yapılan ikazlara uymayan ve yürüyüşe başlayan grup saat 13.05 sıralarında Cumhuriyet Meydanında bulunan Lider Turizm’in önünde durdurulmuştur. Burada Mithat Öktüren Caddesini trafiğe kapatan, terör örgütü lehine sloganlar atan ve PKK terör örgütünü simgeleyen bayrakları açan gruba yaptıkları eylemin kanunlara aykırı olduğu yönünde gerekli ikazlar yapılmıştır.
 
Yaklaşık bir saat Mithat Öktüren Caddesini trafiğe kapatan grup tarafından basın açıklaması yapılmış, basın açıklamasının hitamında grupta bulunan bayanlar ayrılmaya başlamış, erkekler ise dağılma görüntüüs vererek ara sokaklardan geçtikten sonra aralarında parti yöneticilerinin de bulunduğu bir grup Aydınlar Caddesi ile Güres caddesinin kesiminde tekrar toplanmış, toplanan gruba dağılmaları yönünde tekrar ikazlar yapılmış, ikazlara uymayarak kanunsuz eylemlerine devam etmek isteyen grubun yürüyüş güzergahı kapatılarak, yürüyüşlerine izin verilmemiş, grup ara sokaklara dağılmıştır.
 
Dağılan grup içerisinde bulunan bir grubun Zevye Mezarlığı civarında tekrar toplanmaları ve Aydınlar Caddesini çöp konteynırları ve esnafa ait el arabaları ile trafiğe kapatmaları üzerine, burada bulunan gruba dağılmaları yönünde ikazda bulunulmuş, ikazlara uymayarak taşlı saldırıda bulunan gruba TEM, Güvenlik ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerle müdahale edilmiştir.
 
Müdahale esnasında grubu yönlendiren bir şahıs ile güvenlik görevlilerine taşlı saldırıda bulunduğu tespit edilen bir şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur
 
SİİRT İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
 
Bu haber toplam 3056 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!