1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’te Halk Dansları Yarışması sonuçlandı
Siirt’te Halk Dansları Yarışması sonuçlandı

Siirt’te Halk Dansları Yarışması sonuçlandı

Siirt’te, İlköğretim, ortaöğretim ve yaygın eğitim Kurumları arasında düzenlenen, Geleneksel ve Valilik Kupası Halk Oyunları yarışmaları sonuçlandı.

A+A-

Siirt 14 Eylül Kapalı Spor Salonu’nda yapılan halk oyunları yarışmasına vatandaşların ilgisi yoğundu. Siirt Milli Eğitim Şube Müdürü Cengizhan Başaran tarafından yapılan açılış konuşmasında, “Geçen sene halk oyunları yarışmasını yine burada yapmıştık. Fakat toplamda 5 ekip katılmış ve bu bizi üzmüştü. Sizlere buradan söz vermiştim. Seneye inşallah böyle bir manzarayla karşılaşmayacağız diye. Hamdolsun Sayın Valimiz Musa Çolak’ın himayesinde Milli Eğitim Müdürümüz Fikret Eteker ve Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Mustafa Mergen’in destekleriyle bu yılı kendimize milat olarakkabul ettik ve seferberlik başlattık. İl ve ilçelerimizde Halkeğitim bünyesinde 9 işsiz gencimize istihdam sağladık. Sigortalarını yatırıyoruz ve ders karşılığı ücret veriyoruz. Aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarımızı öğrencilerimize öğretiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Üç kategoride yapılan halk oyunları yarışmalarına on dokuz takım katıldı, dereceye girenlere ödüllerini Vali Musa Çolak verdi.

Yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini veren Vali Musa Çolak burada yaptığı burada konuşmada; “Her biriniz yaşadığınız yerlerin kültür elçilerisiniz, rengarenk kıyafetlerinizle geldiğiniz yerlerden sevgiler getirdiniz,  halk kültürü içinde önemli bir yer tutan halk oyunları,  toplumda farklı duygulardan doğan dayanışmayı, yardımlaşmayı, birlik ve beraberlik içinde paylaşmayı ifade eder, örf ve adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi en güzel şekilde ortaya koyan halk oyunlarımızı, daha iyi tanıyarak gelecek kuşaklara aktarmak, bu konuda yetkin olan, hizmet veren herkesin görevi olmalıdır,  bu etkinlikler sosyal faaliyet olmasının yanında gençlerimiz arasında birlik-beraberlik duygusunu da artırmaktadır.” dedi.

Siirt’te Okullar ve yaygın eğitim kurumları arası yapılan yarışmada, dereceye giren okullar jüri tarafından şu şekilde belirlenmiştir. Miniklerde birinciliği, Merkez 75. Yıl İlköğretim Okulu, ikinciliği Baykan Cumhuriyet ilköğretim okulu, Yıldızlarda birinciliği; Merkez Halide Kutlualp İlköğretim Okulu, ikinciliği, Merkez Kazım Karabekir İlköğretim Okulu, üçüncülüğü Baykan Yunus Emre İlköğretim okulu, Geleneksel Gençler kategorisinde ise, birinciliği İMKB Gazi Lisesi, ikinciliği Zübeyde Hanım Lisesi, üçüncülüğü de Takasbank Güzel sanatlar Lisesi paylaştı. Yaygın Eğitim Kurumları otantik ve düzenleme dallarında ise  Eruh Halk Eğitim Merkezi ekibi iki dalda da birinci oldu.

Dallarında birinci olan ekipler Elazığ ilinde yapılacak olan bölge finallerinde Siirt ilimizi temsil edecekler.

Bu haber toplam 2950 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!