1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’te fıstıkçılıktan 9 bin kişi geçiniyor
Siirt’te fıstıkçılıktan 9 bin kişi geçiniyor

Siirt’te fıstıkçılıktan 9 bin kişi geçiniyor

Siirt’in yeşil petrolü olarak tarif edilen fıstıkçılık sektöründe 9 bin kişinin ekmek parasını kazandığı belirtiliyor.

A+A-

Yaklaşık 10 yıl önce 2.5 milyon fıstık ağacının bulunduğu Siirt’te kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının geliştirdiği projeler sayesinde fıstıkçılık sektörü her geçen gün büyüyor. Bu büyümede eski Valilerimizden Nuri Okutan’ın ismini zikretmemek haksızlık olacaktır. Siirtliler halen eski Vali Nuri Okutan’ı hayırla anmaktadır.

Aradan geçen 10 yıl içerisinde kentteki fıstık ağacı sayısı yaklaşık 7 kat artarak, 16 milyon 5 bin ağaca ulaştı. O dönemde yaklaşık 1000 kişi sektörden geçimini sağlarken, fıstık üretiminin artmasına bağlı olarak çalışanların sayısı 9 bin kişiye ulaştı.

Dönemin Valisi Nuri Okutan’ın girişimleri sayesinde 10 yıl önce fıstık fidanı üretimine başlanırken, bugün artık Siirt yılda 4.5 milyon fıstık fidanı üretir hale geldi. 10 yıl önce 500 ton fıstığın üretildiği Siirt artık yıllık 7 bin tonun üzerinde fıstık üretimi yapıyor.

Siirt İl Fıstık Üreticileri Birliği'nin Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) tarafından kabul edilen 8,5 milyon avro tutarındaki projesi Siirt'te fıstıkçılığın gelişmesine daha da katkı yapacak.

şuayp aslan - siirt

Siirt İl Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan, kentin önemli gelir kaynaklarından birinin fıstıkçılık olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Siirt'te fıstıkçılık hızla gelişmektedir. 2000 yılında 2.5 milyon olan fıstık ağacı sayısı şu anda 16.5 milyona ulaşmıştır. Türkiye'deki fıstık fidanının yüzde 85'i Siirt'te üretiliyor. Fıstık üretimi yapan üreticilerimizin sayısı 6 bine ulaştı. Fıstığın işlenmesine ve kavrulmasında 1500 ve fidan üretiminde de yine 1500 kişi çalışmaktadır. Toplamda 9 bin kişi geçimini fıstıkçılıktan sağlıyor. Fıstıkçılık sektörü ilimizde adeta başını almış gidiyor. Fıstıkçılık sektörü sanayisinin alt yapısı da gelişiyor. Devletin bu konuda üreticilere büyük desteği var. Sadece bu yıl fıstıkçılık sektörü için 750 adet tarımsal araç desteği verildi. Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) tarafından projemiz kabul edildi. Bu proje sektörümüzün gelişmesine çok büyük katkı sunacak. Proje sayesinde kuracağımız 23 bin metkrekarelik tesiste 28 ayrı kalitede fıstık üreteceğiz.

Fıstık işleme tesisi sahibi Nihat Avcı kendi tesisinde 16 işçinin çalıştığını belirterek, "Fıstıkçılık hızla gelişiyor. Ekimi yapılan çok sayıda fidan ürün verir hale gelince çok büyük üretim olacak. Şuanda 10 bine yakın kişi bu sektörden geçiniyor. 5 yıl sonra fıstıkçılıktan geçinenlerin sayısının 20 bini aşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bu haber toplam 3721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!