1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt’te Çocuk Üniversitesi açılıyor
Siirt’te Çocuk Üniversitesi açılıyor

Siirt’te Çocuk Üniversitesi açılıyor

Siirt Üniversitesi’nin Kalkınma Bakanlığı SODES projesi kapsamında hayata geçireceği Çocuk Üniversitesi tanıtım toplantısı yapıldı.

A+A-

Siirt’te bulunan ortaokul 6. Sınıf öğrencilerine yönelik verilecek olan eğitimlerde, günlük hayatları içeresinde gördükleri, yaşadıkları, hissettikleri her şeyde fizik, kimya, biyoloji ve matematiğin olduğunu göstermek, bilim ile hayat arasında ilişki kurmalarını sağlamak ve ilgi-becerilerine göre ileriki yaşları için rehber olmak amaçlanmaktadır.

Ortaokul 6. Sınıfta okuyan 100 öğrencinin yararlanacağı “Çocuk Üniversitesi” projesi 10’ar haftalık iki dönemden oluşmaktadır. Haftada 10 saat 13.00 ile 17.00 saatleri arasında tamamen uygulamalı ve disiplinler arası bir yaklaşımla eğlenerek öğrenmeleri gerçekleştireceklerdir.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, projenin koordinatörü Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esef Hakan Toytok; etkili öğrenme olarak tanımlanan, öğrenmeyi öğrenme becerisinin öğrencilere kazandırabilmek için öncelikle uygun zihinsel kurulumlara sahip olmaları gerektiğini ifade ederek:

“Bu proje ile öğrencilerimize dersler arasında ilişki kurdurarak, onların etkinliklerle tümleşik düşünme becerilerini geliştirmek, bu sayede istenilen zihinsel kuruluma ulaşmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Projemizin, Birinci dönem “Bilimle ve Sanatla Buluşma Dönemi”, ikinci dönemin ise “Uzmanlaşma Dönemi” olarak adlandırılmaktadır. Uzmanlaşma döneminde öğrencilerimiz bir akademik, birde Spor-Sanat derslerinden birini seçerek bu alanda ürün ortaya çıkaracaktır.” dedi.

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Esef Hakan Toytok’un açılış konuşmasının ardından konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman; Üniversitelerimiz artık sadece belli yaş gruplarına standart olarak eğitim-öğretim veren kurumlar yerine, 7 den 77'ye herkesin yararlanabileceği, haftanın 7 günü açık, yaşam boyu öğrenme odaklı eğitim veren, adeta yaşayan birer eğitim-öğretim kurumlarına dönüştüğünü vurgulayarak: “Üniversitemiz kuruluşunun daha 10. yılında genç bir üniversite olmasına rağmen bölgede her zaman bir değişim öncüsü olma gayreti içerisinde çalışmalara imza atmaktadır. İşte bu çalışmaların meyvelerinden biriside, çocuklarımızın erken yaşta üniversite ile tanışacakları, üniversitemizin laboratuvarlarından ve uzman öğretim elemanlarının bilgi ve deneyimlerinden sonuna kadar istifade edebilecekleri "Çocuk Üniversitesi" projesidir. Bu proje sayesinde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, bilimsel ve çok yönlü bakış açıları kazandırmak, bilim ile uygulama arasında bağ kurdurmak amaçlanmaktadır. Projemiz, 21. yüzyıl dünyasına uygun olarak; yaşam ile okul ve teori ile pratik arasında nasıl bir ilişkinin olduğunu; sınav, not, kitap, defter gibi geleneksel yapılardan uzak modernist bir yaklaşımla etkili bir biçimde kavratmaktır.” diyerek projenin Siirt’e ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Törene Vali Vekili Bünyamin Kuş, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Valilik Sosyal Projeler Müdür Vekili Hadi Başak, proje uzmanı Ömer Günzit, üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri, öğrencilerle velileri katıldı.

Proje Açılış toplantısının ardından öğrencilere ve toplantıya katılan il yöneticilerine üniversite yerleşkesinde eğitimlerin verileceği alanlar gezdirildi.

 

Bu haber toplam 1527 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!