1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’te Camiler ve Din Görelileri Haftası etkinlikleri
Siirt’te Camiler ve Din Görelileri Haftası etkinlikleri

Siirt’te Camiler ve Din Görelileri Haftası etkinlikleri

Siirt’te Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda Çeşitli Etkinlikler Yapılacak.

A+A-

Siirt Müftülüğü, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanacak Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın dolu dolu geçmesi için hazırlıklarını tamamladı.

 

Etkinlikler kapsamında kan bağışı, hastane, hapishane,  çocuk yuvası, esnaf, resmi kurum, Şehit ve Gaziler ile resmi kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirilecektir. Camiler Haftası'nda ücretsiz kitap dağıtımı, konferans ile televizyon ve radyo programları, hatim ve mevlit programları yapılacak.

                   

DİN GÖREVLİLERİNE KONFERANS

 

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla 01 Ekim 2010 Cuma günü saat 16:00' da Din görevlilerine yönelik halk eğitim merkezinde bir konferans verilecek. Van yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Adem Saraç tarafından ‘Bir Din Görevlisi olarak Hz. Muhammed’’ konulu bir sunum yapılacak.

 

Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile ilgili bir mesaj yayınladı:

 

 

Siirt İl Müftüsü Faruk ARVAS, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 1986 dan bugüne, Ekim ayının ilk haftasını "Camiler Haftası" olarak ilan etmesi ve 2003 yılında, haftanın ismini "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" olarak yeniden düzenlemesiyle ilgili bir mesaj yayınladı


Siirt  İl Müftüsü Faruk Arvas yayınladığı mesajda; "İslâm Dini Müslümanlara ve esasen de tüm insanlığa toplumsal olgunluk, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, birlik ve beraberlik hasletleri kazandırmayı hedefler.

Cami bu güzel hasletleri toplu halde daha güzel öğretir. Zira Müslümanlar günde birkaç defa camiye toplanarak aynı ibadeti yerine getirir, aynı duayı okur ve aynı safta dizilirler. Bu tablo onlar arasındaki sınıf, zenginlik, fakirlik, makam, mevki ve şöhret farklılıklarını ortadan kaldırır.

 

Caminin bu nezih rolünü sürdürmesinde Başkanlığımız mensuplarına, başta din görevlilerimize çok önemli görevler düşmektedir. Camilerin öneminden söz ederken, buralarda görev yapan din görevlilerini göz ardı edemeyiz. Zira camilerimizin toplumsal dayanışmayı sağlamaları yönünde kendilerinden beklenen fonksiyonları en iyi şekilde gerçekleştirebilmeleri, ancak bilgili, kültürlü ve özverili din görevlilerinin özel çabalarıyla mümkün olabilecektir. Din hizmeti, Allah Rasûlü'nden (SAV) günümüze kadar kesintisiz yerine getirilmiştir. Hiçbir dönemde din hizmeti askıya alınmamış, devamlılığı sürekli temin edilmiştir.

 

Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle halkımızın, camilerin hayatımızdaki yerini ve önemini daha yakından kavrayacağını ümit ediyor, hafta içinde camilerin bakım ve onarımı konusunda görev üstlenecek vatandaşlarımıza ve camilerimizi yaptıran ve yaşatan hayırseverlere, konu ile ilgilenen vakıf ve dernek mensuplarına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle tüm görevlilerimizin ve halkımızın haftasını kutlar, haftanın İslam kardeşliği şuurunun, birlik ve beraberlik duygusunun pekişmesine vesile olmasını temenni ederim" dedi.

 

Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!