1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Siirt’te bir ilk: ilimizde artık Rehberler yetiştirilecek
Siirt’te bir ilk: ilimizde artık Rehberler yetiştirilecek

Siirt’te bir ilk: ilimizde artık Rehberler yetiştirilecek

“Gelin Siirt’e Rehber Olun!” projesiyle ilimiz Siirt’e rehberlik mesleğini kazandıracak olan Bekir Berkay TÜRKAY’a hazırladığı ve ilimizde bir ilk olan rehberlik projesini sorduk.

A+A-

11 yaşında ingilizceyi öğrendi. 15 yaşında otel müdürlüğü yapmaya başladı. İngilizce’yi en üst düzeyde geliştirerek İngiliz Filoloğu (Dil bilimcisi) olarak akademik kariyerini yükseltti. Turizmcilik sektöründeki birikimleriyle Siirt’e katkıda bulunmak onu oldukça heyecanlandırıyor. Hazırladığı VE SİİRT'TE İLK KEZ GELİŞTİRİLEN “Gelin Siirt’e Rehber Olun!” adlı projesiyle ilimizin önemli bir eksiğini kapatmak için kolları sıvadı. Evet, sizlere aynı zamanda Siirtliler.Net’in değerli yazarlarından olan Bekir Berkay TÜRKAY hocadan bahsediyoruz.

 

Hazırladığı Siirt’te rehberlik projesiyle ilgili kendisiyle yapmış olduğumuz söyleşimizi beğenerek okuyacağınızı ümit ediyoruz.

 

 

SİİRTLİLER.NET : Bekir hoca, Siirt dini turizm açısından oldukça zengin bir kent olmasına rağmen rehberlik hizmetleri ne yazık ki ilimizde kurumsal olarak bulunmamaktadır. Siz ilk kez Siirt’te “rehberlik” hizmetlerini kazandırıyorsunuz. Turizmcilik ile ilgili deneyimlerinizden kısaca bahseder misiniz?

 

TÜRKAY : Turizm, benim ilk göz ağrımdır; 11 yaşında İngilizceyi öğrendiğimde başladım turizmde çalışmaya. 15 yaşındayken Dalyan Arıkan 2 Otelinin Müdürü oldum. O zamanlar yöremizde yabancı dil bilen sayısı çok azdı ve biz de bundan iyi yönde nasibimizi aldık. Daha sonraki yıllarda UK Express, SunWorld, Medana, NBBS, ThomasCook, Treasures of Turkey gibi uluslar arası çapta büyük turizm şirketlerinde yönetici ve rehber olarak çalıştım. Hala arıyorlar ve çalışmamı istiyorlar ama artık ben kendi firmamı kurmak gibi uzun vadede plan ve projelerimi hazırlıyorum.

 

Siirt gerçekten söylediğiniz gibi Dini Turizm açısından adeta 2. bir Mekke-Medine; düşünsenize sokaklarında Abbasilerin, Halidilerin gezdiği Fakirullah Hazretlerinin çocuklarının bulunduğu evler var Siirt'te, Sultan Memduh Hazretlerinin çocuklarına komşu olabiliyorsunuz. Peygamberimin övgüsüne mazhar olmuş Veysel Karani Hazretleri yanı başımızda. Maalesef tanıtım eksikliği ve yolun sapa olmasından dolayı bunları ekonomik değere çeviremiyoruz. DEDAŞ İl Müdürü Ali İhsan AYDIN ve Tillo Belediye Başkanı MEMDUHOĞLU’nun akrabası olan Şanlı Urfa Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa AYDIN’dan yardım talep edeceğiz Siirt, Tillo, Veysel Karani tabelalarını Gazi Antep’ten itibaren yollara koyabilmek için.

Ayrıca FAKİRULLAH Ailesinden ve Sultan Memduh evlatlarından da bilgi konusunda, kaynak konusunda destek alacağız.

Siirt, en az Mardin kadar renkli ve birçok değişik kültürü içinde barındırabilen bir şehir. Eskiden Mirliklerin (Beyliklerin) bulunduğu bir il aslında ve Pervari, Şirvan, Eruh, Kurtalan, Baykan sadece balıyla, narıyla değil kültürüyle de çok kıymetli yerler. Pervari denince ben balıyla beraber mübarek zat Şeyh Müşerref Hazretlerini söylemeden geçemem. Şeyh Muhammed El Hazin gibi büyük değerler bizi biz yapan değerlerdir. Bu mekanlara gelenler ırktan, dilden arınarak gelir ve kardeşliğin en güzelini görür. Unutmayın, hatırlarsanız sizi 19 yıl sonra Batmanlı asker arkadaşınızla buluşturan Hassa Hatun Hazretleridir. Sizin memleketiniz Halenze hala bozulmamış yerinde duruyor. Şimdi bu kadar güzelliği neden görmezler? …

 

 

SİİRTLİLER.NET : Uzmanlık alanınız olan rehberlik projesini ilimize kazandırıyorsunuz. Bu proje nedir? Sanırım yakın zamanda hayata da geçecektir. Tam olarak bu proje neyi kapsıyor. En basit ve yalın haliyle başlıklar halinde anlatır mısınız?

 

TÜRKAY : “Gelin Siirt’e Rehber Olun!” Projesi, Siirt’e ilk geldiğimde eksikliğini hissettiğim iş kolunun projesi aslında. Proje DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) tarafından kabul edildi, Siirt Valiliği Proje bölümü bizden revize etmemizi istedi, biz de revize ettik ve yeniden göndereceğiz.

 

Projenin ana hatlarını, Siirt’e profesyonel tarza çok yakın kalitede rehberler kazandırmak ve bu kişileri eğiterek aynı zamanda geliri çok iyi olan bir iş kolunun temelini atmak diye özetleyebiliriz.

 

SİİRTLİLER.NET : Anladığımız kadarıyla projenizin istihdam özelliği de bulunuyor. Yani gelen yerli ve yabancı turistlere rehberlik hizmeti vermenin yanı sıra belki de daha önemli bir şey olan Siirt’te uzman rehberler yetiştireceksiniz. Peki Siirt’te nasıl bir iş kapısı açılacak bu projenizle birlikte.

 

Rehberler, Siirt esnafının yüzünü güldürecek

 

TÜRKAY : İstihdam özelliğinin yanı sıra bu proje sadece rehberlik yapacakları değil aynı zamanda Siirt esnafını da çok yakından ilgilendiriyor. Yetiştireceğimiz rehberler aynı zamanda Siirt’in birer Ticari Ataşesi gibi çalışacaklar ve Siirt’e uğrayıp ama alışveriş yapmayan ziyaretçileri yönlendirerek Siirt’e çok ciddi ekonomik katkıda bulunacaklar. Günlük 2 Tur gezi yaptıran bir rehber asgari 50 X 2= 100 TL kazanabilecek bu da aylık 20 gün çalışan bir rehber için 2000 TL demektir ki bugün bu parayı biz öğretmenler dahi kazanamıyoruz.

 

Bekir Berkay TürkaySİİRTLİLER.NET : Siz bir İngilizce öğretmenisiniz. Aynı zamanda İngiliz Filoloğu (İngiliz dil  bilimcisi) olduğunuzu da biliyoruz. Fakat belki 4 belki 6 yıl sonra Siirt’ten ayrılacak ve başka vilayetlerde öğretmenliğinize devam edeceksiniz. Peki siz Siirt’ten ayrıldığınız zaman bu proje ne olacak?

 

TÜRKAY : Bu projenin temelini attıktan sonra yetiştirdiğimiz bazı kursiyerlerimizi aynı zamanda öğretici gibi yetiştirmeyi de düşünüyoruz ve projenin devamlılığını sağlamak istiyoruz. Bu projede görev alacak öğretmen arkadaşlar Arapça, Teoloji, İngilizce, Coğrafya, Tarih, Turizm konularında uzman öğreticiler ve işi ciddiye alacak şahsiyetteler. Bu projenin temelinde belki ben önemliyimdir lakin benim varlığım sadece kaliteyi korumak için gereklidir gerisini zaten Siirt’e sevdalılar halleder.

 

SİİRTLİLER.NET : Bu projenizin hayata geçmesiyle birlikte “rehberlik” faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğu sanırım daha iyi anlaşılacak ve kesinlikle ilimizde bu bir sektör halini alacaktır. Bu konuda farklı projeler hazırlayanlar olacağı gibi eminim ki özel rehberlik hizmeti veren firmalar dahi açılacaktır. Kısa sürede büyüyecek olan bu hizmeti ilk başlatan olarak duygu ve düşüncelerinizi son cümleleriniz olarak paylaşır mısınız?

 

Burası Siirt, burada olmaz!”

 

TÜRKAY : Siirt’te en çok nefret ettiğim cümle “Burası Siirt, burada olmaz!” cümlesi. Hayır efendim burası Siirt! Türk, Kürt, Arap kardeşlerimin yaşadığı ve her birinin en az İstanbul’daki insanlar kadar değerli olduğu bir şehir! Buradaki insanlar her şeyin en iyisini hak ediyor!

 

Rehberlik hizmetlerinin de en iyisini hak ediyorlar. Özellikle Siirtlilere sesleniyorum, rehber olarak yetiştireceğimiz kardeşlerimizin turlarına katılsınlar ve Siirt’in gerçekte ne büyük bir hazine olduğunu daha iyi görsünler.

 

Ayrıca buradan, izninizle, bu projede bize yardımlarını ve birikimlerini esirgemeyen Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Ekibine, Valilik Proje Ekibine, Kültür ve Turizm Müdürü Yaşar BARAN'a, sevdiğim ve saydığım Müdürüm Mehmet Fatih ALP'e, Müdür Yardımcısı Münir BENEK'e, Meslektaşım ve dostum Bülent BAKIR'a sonsuz teşekkürler ediyorum. Siirt'e gönül vermiş bu insanların önü açıldığı sürece Siirt istenilen yere gelir.

 

SİİRTLİLER.NET

 

 

Bu haber toplam 6374 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!