1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’te Avrupa Birliği Konferansı düzenlendi
Siirt’te Avrupa Birliği Konferansı düzenlendi

Siirt’te Avrupa Birliği Konferansı düzenlendi

Siirt Valiliği, Avrupa Haftası etkinlikleri kapsamında “AB’nin tarihi gelişimi ve Türkiye AB ilişkileri” konulu konferans düzenlendi.

A+A-

Siirt İl Kültür Merkezinde yapılan konferansa; Siirt Valisi Musa Çolak, Siirt Üniversitesi Rektörü Recep Ziyadanoğulları, Vali Yardımcısı Orhan Burhan, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Davetliler ve Öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan konferansta açılış konuşmasını yapan, Vali Yardımcısı Orhan Burhan, Siirt Valiliği AB Dışilişkiler Koordinasyon Merkezince yapılan Projeler ve teknik konularda hakkında geniş bilgiler verdi.

Daha sonra Vali Musa Çolak,  günün anlam ve önemini belirten bir konuşmasında, “Ülkemizin Avrupa Birliği Süreci, ekonomik, siyasi ve demokratik hayatının önemli dönemeçlerinden birisini oluşturduğunu, Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için daha kuruluşundan birkaç yıl sonra ilgi gösterdiğimiz ve üyelik başvurusu ile de, daha farklı bir anlam kazanan Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz önemli bir aşamaya ulaşmıştır. Avrupa Birliği, ortak değerler bütünüdür. Bütün hedeflerin ortak amacında ise insan vardır. İnsanın mutluluğu vardır. Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından her alanda gerçekleştirdiğimiz reformlarla Avrupa'yla bütünleşme sürecine kapsamlı ve somut bir içerik kazandırılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Batının oluşturduğu yeni yapılar içinde Türkiye saygın bir yer kazanmıştır. Avrupa Birliği'ne üye olma isteğimiz ve bu yöndeki çabalarımız ancak bu tarihsel süreç içinde anlaşılabilir. Türkiye'nin stratejik konumu, büyüyen ekonomisi ve genç nüfusuyla Avrupa Birliği'ne hiç şüphesiz büyük güç katacaktır.  En önemlisi de Medeniyetler çatışmasının savunulduğu günümüz dünyasında, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'nin Avrupa Birliğine katılımı ile Müslümanların ve Hıristiyanların barış içerisinde birlik şemsiyesi altında yaşayabileceklerini tüm dünya görecektir. Avrupa birliği çağdaş uygarlık yolunda önemli bir km taşıdır. Ancak gençlerimizde milli kimlik ve benliğin korunması, bizi biz yapan değerlerin yaşatılması da bir o kadar önem arz etmektedir. Türkiye'nin evrensel değerleri yakalama yönündeki yürüyüşü kendi değerlerine de sahip çıkarak bundan böyle de sürecektir. Türkiye, değişen dünya koşullarında, her alanda gerekli atılımlarını yapmaya, pekiştirmeye ve daha da geliştirmeye kararlıdır. Ülkemiz bütün bu reformları yaparken, yalnız Avrupa Birliği istediği için değil, halkımızın hak ettiği beklentilere de cevap oluşturacağı için bu atılımları gerçekleştirmektedir.  Öte yandan AB'ye katılım sürecinde kendi kültürümüzü ve tarihimizi Avrupalılara anlatmak ve onları anlamak için, özellikle sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşmektedir. Hazırlayacakları değişim projeleriyle ülkemizi Avrupa halklarına daha etkili bir şekilde anlatma ve tanıtabileceklerdir. Konferansımızın başarılı geçmesi dileklerimle hepinizi, sevgilerimle selamlıyorum” diye konuştu.

Vali Musa Çolak’ ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen Siirt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Şerif Demir AB’ nin tarihsel gelişimi ve AB-Türkiye İlişkileri konusunda bilgilendirici sunum yaptı.

Siirt Valiliği AB Dışilişkiler Koordinasyon Merkezi ile Dicle Kalkınma Ajansının işbirliği ile gerçekleştirilen proje eğitiminde başarı gösteren katılımcılara sertifikaları, Vali Musa Çolak tarafından verildi.

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!